Köpek saldırıları devam ediyor: Biri bu zulme dur desin!

Köpek saldırıları devam ediyor: Biri bu zulme dur desin!

Sakarya’nın Akyazı ilçesinde işe gitmek için evinden çıkan ve 4 tane köpeğin saldırısına uğrayarak yaralanan Ekrem Gümüş, hastaneye giderek kuduz ve tetanoz aşısı oldu. Gümüş, “Kaçmaya çalıştım ama bir tanesi ayağımdan ısırdı” dedi.

ABONE OL
05/01/2022 12:15
Köpek saldırıları devam ediyor: Biri bu zulme dur desin!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olay, dün sabah saat 09.15 sıralarında Sakarya’nın Akyazı ilçesi Ömercikler Mahallesi 8026 Sokak üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, işe gitmek için evinden çıkan Ekrem Gümüş sokakta yürüdüğü esnada 4 köpeğin saldırısına uğradı. Saldırıya uğrayan Gümüş köpeklerden kaçmaya çalışsa da başarılı olamadı. Ayağından ısırıldıktan sonra soluğu hastanede meydan Ekrem Gümüş, kuduz ve tetanoz aşısı oldu. Yetkililerin bu duruma karşı daha fazla tedbir alması gerektiğini vurgulayan Gümüş, lüzumlu yerlere şikayette bulunacağını da anlatım etti.

“KAÇMAYA ÇALIŞTIM O ESNADA AYAĞIMDAN ISIRDI”

Köpeklerin kendisine saldırdığı hatıra anlatan Ekrem Gümüş, “İşe gitmek için bu sokağı kullanıyorum. Yine sabah saat 9.15 gibi amel yerime gitmek için geçiyordum burdan. Toplam 4 tane köpek biranda saldırdı. O esnada kaçmaya çalıştım fakat bir tanesi ayağımdan ısırdı. Acı hissettim ayağımda ve köpeğin de hastalıklı olduğundan şüphelenerek hemen sıhhat ocağına gittim. Oradan Akyazı Devlet Hastanesi’ne yönlendirdiler. Hastaneye gittiğimde pansumanım yapıldı, kuduz ve tetanoz aşısı vuruldum. 3 tane daha olacakmışım. Yetkililerin bu duruma tedbir almasını istiyoruz, ilk kere böyle bir şey geldi başıma köpek tarafından ısırıldım. Gerekli yerlere şikayette bulunacağım zaten” şeklinde konuştu.

 

Beslenmesi yasak hayvanlarının kısırlaştırılması ve kayıt altına alınması için tanınan süre 14 Ocak’ta doluyor. Kayıt yaptırmak istemeyen köpek sahipleri, hayvanları sokaklara salmaya başladı.

KÖPEKLERİ SOKAĞA BIRAKIYORLAR

İstanbul’da hayvanların bırakıldığı Göktürk ve Çatalca’da sokağa bırakılan hayvanların sayısında gözle görülür artış olduğu belirtiliyor. Üstelik bu köpekler arasında saldırganlığı ile tanınan pitbull cinsi köpekler de var. Kaderine terk edilen hayvanlar yiyecek bulamayınca ahırlara ve kümeslere saldırmaya da başladı.

AHIRIMA SALDIRDILAR

Çatalca’ya bağlı İnceğiz Mahallesi’nin muhtarı Ahmet Aktaş, köye terk edilen köpeklerin sayısının arttığını doğruluyor. Aktaş, “Köpek sahipleri çoğaltıp satamayacakları için onları dışarı bırakıyor. Ben sokak köpeklerine 20 koyunumu feda ettim. En son bir hafta önce kapalı olan ahırıma girip koyunlarımı parçaladılar. Sadece benim hayvanlarıma değil, köyden birkaç çiftçiye de ziyan verdi. İnsanlara saldıran henüz olmadı. Genellikle mesire alanlarına salıyorlar. Yiyecek bir şey bulamayınca köye çıkıyorlar” diye konuştu.

SAYILARI ARTACAK

Yıllardır köpek meselesinin kısır döngü haline geldiğini belirten Göktürk Hayvanseverler Derneği Başkanı Nilgül Sayar, “Yasa 2008’de çıktı. Uygulanmadığı ve önüne geçilmediği için bu ırklar kontrolsüz şekilde herkesin elinde. Yasak olmasına rağmen satılmaya devam ediliyor. Bunun önüne geçilmezse sokakta sayıları daha fazla artacak. Her yerde satışı var. Ve kimin ne için aldığına bakılmadan satılıyor. Bu hayvanın suçu mu? Bu hayvanların üretimi engellenemedi. Bölge olarak son zamanda fena durumdayız, son beş günde ormandan beş tane yasaklı ırk aldık. Hatta birini de 31 Aralık gecesi bulduk. Muhtemelen daha da artacak. İnsanlar ne yapacaklarını bilemiyor. Bazı insanlar bakmak istiyor fakat kısırlaştırma maliyetleri fazla yüksek. Kısırlaştırma yapamayan insanlar var. Belki süreyi biraz uzatarak çözümler bulunabilir” dedi.

YÜZDEN FAZLA YASAKLI IRK ALDIK

Yasaklı ırkların satışlarının devam ettiğini kaydeden Sayar, “Satışı yasaklanmalı. Bazı ailelere kısırlaştırma desteği verilmeli. Kısırlaştırma maliyetleri 3-4 bin lira. Sokakta olan köpekleri tespit etmek fazla zor. Sokaklara atılan fazla köpek var. Hayvanları kısırlaştırılmak yerine ormana atıyorlar. Aç kalınca yerleşim yerlerine geliyorlar. Şu ana kadar ormanlardan 100’den fazla yasaklı ırk aldık” diye konuştu.

 


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.