Kritik uyarı: Grip olanlar korona kapmış gibi davransın!

Kritik uyarı: Grip olanlar korona kapmış gibi davransın!

Tokat Devlet Hastanesi Acil Servis Uzmanı Dr. Aslı Yasemen Savaş, grip vakaları ile koronavirüs vakalarının karışabildiği, grip olduğunu hissedenlerin koronavirüs gibi davranmaları uyarısında bulundu.

ABONE OL
05/01/2022 10:30
Kritik uyarı: Grip olanlar korona kapmış gibi davransın!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de geçtiğimiz yıl kış aylarında neredeyse hiç görülmeyen grip vakalarının artması sonucu hastanelerde yoğunluk yaşanıyor.

GRİP VE KORONA VAKALARI ARTIYOR

Tokat’ta da grip rahatsızlığı ile hastaneye başvuranlarda artış var. Tokat Devlet Hastanesi Acil Servis Uzmanı Dr. Aslı Yasemen Savaş, son günlerde covid vakalarıyla beraber grip ve influenza vakalarında da artış gözlenmekte olduğuna dikkat çekti.

“KORONAVİRÜSLÜ GİBİ KENDİNİZ İZOLE EDİN”

Savaş, “Grip, yaygın kas ağrısı, ateş, üşüme, halsizlik, burun akıntısı, boğaz ağrısı, kafa ağrısı gibi semptomlarla kendini gösteriyor. Griple koronavirüsü ayırmak için net bir kriterimiz yok. Net kriterimiz PCR testi. Kendinde bu şekilde semptom gören hastaların covidli imiş gibi izole etmeleri gerekmekte. İzolasyondan kastımız misafirliklere gitmemeleri, kimseyle aile içi bireylerden bir miktar uzak durmaları, maskesiz, kimseyle görüşmemeleri. Tokalaşmaktan uzak durmaları sık sık el yıkamaları, mümkünse havlularını ayırmaları.

“GRİP DE BAZI YAŞ GRUPLARI İÇİN ÖLÜMCÜL”

Bu tarz önlemlerle grip semptomları gösteren insanların Covidin yayılmasını ve gribin de yayılmasını önlemek. Grip de başlı başına bazı yaş grupları için öldürücü olabiliyor” dedi.

“GRİP OLAN, KENDİSİNİ KORONAVİRÜSLÜ KABUL ETSİN”

Grip semptomu gösteren herkes kendini covid kabul etmesini ve ona göre davranmasını istediklerini anlatım eden Savaş, “Koronavirüs ile grip ayırmak için PCR testi yapıyoruz. PCR pozitif bir hastada en azından kesin bu Covid diyebiliyoruz. Negatif de çıkabiliyor bazı covid hastaları. Şimdi bunu da belirtmekte fayda var. Ama elimizde yani net şu varsa, bu varsa bu gibi bir kriterimiz yok” diye konuştu.

“GRİP OLAN ÇOCUĞUNUZU OKULA GÖNDERMEYİN”

Grip vakalarında oldukça yüksek bir artış olduğunu belirten Savaş, “Mevsimsel olarak beklediğimiz bir şeydi bu. Ama tabii ki covidle beraber karışıyor. Bu nedenle biraz daha dikkat etmemiz gereken bir mevsimdeyiz. Ortalama 400 hasta geliyor. Çocuğunuzu en ufak bir burun akıntısı, öksürük, ateş, hafif ateş de olsa lütfen okula göndermeyin. Çünkü bu fazla hızlı bir grip yayılımına sebep oluyor. Ve bu nedenle de salgının bitmesinin önündeki en aka mani bu toplu alanlar. Lütfen bu konuda duyarlı olalım. Çünkü biz çocuğumuzu gönderirsek yarın bir gün hasta bir çocukta sizin sağlıklı çocuğunuzu hasta edecektir. Bunu unutmayın bu bilinci artık oluşturmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.