Marketlerin etiket kurnazlığına vatandaştan tepki: Rafta farklı, kasada farklı fiyat uyguluyorlar
  • Bursamız.com
  • Gündem
  • Marketlerin etiket kurnazlığına vatandaştan tepki: Rafta farklı, kasada farklı fiyat uyguluyorlar

Marketlerin etiket kurnazlığına vatandaştan tepki: Rafta farklı, kasada farklı fiyat uyguluyorlar

ABONE OL
14/01/2022 17:35
Marketlerin etiket kurnazlığına vatandaştan tepki: Rafta farklı, kasada farklı fiyat uyguluyorlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Samsun’da vatandaşlar market ve mağazaların etiketleri güncellemeden eder artırmasından şikayet etti. Raftaki etiket fiyatıyla aldığı ürünün, kasaya geldiğinde fiyatının farklı olduğunu öğrendiklerini belirten vatandaşlar, denetimlerin artırılmasını talep etti. Vatandaşlar, duruma itiraz ettiklerinde etiket fiyatının uygulandığını, fark etmeyip itiraz etmeseler; ürün için fazla nakit ödemek durumunda kalacaklarını söylediler.

“İTİRAZ ETMESEM CEBİMDEN GİDECEK”

Ayşe Yıldız, “Mesela 4 TL 15 kuruş yoğurt aldım. Kasaya geldim. 4 TL 75 kuruş dediler. ‘Etiket değişikliği yanlış olmuş’ diyor. Ben itiraz ettiğim için ucuz fiyatından veriyor. İtiraz etmesem her seferinde cebimden gidecek. Büyük firmalar bizi kullanıyorlar. Büyük marketlerin hepsinde bunu yaşadım. Özellikle takip ettim. Takip ettiğim için fark ettim” dedi.

“TAKİP EDİLMESİ LAZIM”

Aydın Çataltepe, “Ben de böyle bir durumla karşılaştım. Fiyatı 3 TL 50 kuruş diyor. Kasaya gidiyorsun 7 TL 50 kuruş diyor. ‘Niye, ne oldu?’ diyorum öbür marka diyor. Marka aynı değil tamam fakat eder aynı, alacağım malzeme de aynı. Bu durumda geri bırakıyorum. Kasada farklı, alırken farklı eder olduğu zaman itiraz ediyorum. Özellikle belediyelerin bu işleri takip etmesi lazım” diye konuştu.

“FİŞE BAKINCA FARK EDİYORUM”

Candan Dere, “Fişte zaten belli oluyor. Genelde aldığımız ürünler müsait eder oluyor. Kasaya gidiyoruz bir dünya nakit ödüyoruz. Ne olduğunu ondan anlıyoruz. Çocuğuma bez alıyorum ya da yaş mendil alıyorum. Bakıyorum orada fiyatı müsait gözüküyor ya da o gün indirime girmiş bir ürün oluyor. Ondan sonra eve geldiğim zaman fişe baktığımda fark ediyorum ki eder farklı olmuş. Özellikle bu zam olayları geldikten sonra daha fazla yaşadım. Hiç itiraz etmedim maalesef. Sonradan da o markete hiç gitmedim” şeklinde konuştu.

“FİYATI DEĞİŞTİRİP ETİKETLERE YAZMIYORLAR”

Faruk Yener, “Marketlerde durmadan fiyatlar değiştiği için bu durumla fazla karşılaştık. Etiket fiyatları ile kasadaki fiyatlar uyuşmuyor. Cebimizdeki parayla aldığımız ürün, gidiyoruz kasaya ‘yetersiz’ diyorlar nakit olarak. Şu lahza elimdeki kitap ile etiket fiyatını karalamışlar göremiyoruz yani. İlla ki internetten mi almamız gerekiyor. Eski fiyatları hemen değiştiriyorlar, güncellenmiş fiyatları hemen yazmıyorlar oraya. İnternet üzerindeki fiyatlarla aynı değil. Daha fazla oynuyorlar, fazla çok fiyatlar yazıyorlar” sözlerine yer verdi

“UYANIK OLMASA KASADAKİ FİYATI ÖDEYECEKTİ”

Yaşadığı durumu anlatan Aydın Usta, “Bir dost temizlik malzemesi almaya kalktı. Kasaya geldi. Kasadaki fiyatla raftaki fiyatın arasında fazla aka değişiklik vardı. Hemen hemen 10 TL bir fark vardı. Kasaya itiraz etti. ‘Raftaki fiyatla kasadaki eder aynı değil’ dedi. Kasadaki özür diledi, ürünü raftaki fiyattan verdi. İtiraz etmeseydi, şayet uyanık davranmasaydı kasadaki fiyatı ödemek zorunda kalacaktı. Kesinlikle ne alıyorsan araştırarak alacaksın. Başka bir problem de raftaki fiyatlara baktığınız zaman fahiş bir eder artışı var. Yok petrol diyorlar yok şu yok bu diyorlar fakat insanın eline bir fırsat geçtiğinde elindeki fırsatı değerlendirmeye çalışıyor.” dedi.

“A MARKETTE 169, B MARKETTE 119 TL”

İsmail Ağce de, “Market ismi vermeyeyim. Dün bir yerde sucuğun kilosu 119 TL’ydi. Başka bir yere gittim 169 TL. Aradaki fark 40 TL. Aynı marka aynı sucuk. 169 TL B markette, 119 TL A markette. Zeytinyağı da aynı. Bir yerde 45 TL, bir yerde 25 TL” ifadelerini kullandı.

DENETİMLER SÜRÜYOR

İl Ticaret Müdürlüğü görevlileri ve belediye zabıta ekipleri ise vatandaşlardan gelen şikayetleri değerlendirerek amel yerlerine yönelik denetimlerini sürdürüyor. Samsun’da 2021 yılı içerisinde 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında 626 işletme ve 6 bin 158 tane ürün denetlenerek bunlardan 47 işletmede 74 üründe aykırılık tespit edilmiş, işletmelere idari nakit cezası uygulanmıştı.

Bakanlık’tan zincir marketlere öneri: Son kullanma tarihi yaklaşmış ürünleri indirimli satın

Yurt dışında görüp Antalya’da aloe vera yetiştirmeye başladı! Yıllık kazancı 15-20 milyon TL

İhlas Haber Ajansı – Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.