Mesai arkadaşına bu sözleri söyleyen yandı! Yargıtay, tazminatsız kovulma sebebi saydı
  • Bursamız.com
  • Gündem
  • Mesai arkadaşına bu sözleri söyleyen yandı! Yargıtay, tazminatsız kovulma sebebi saydı

Mesai arkadaşına bu sözleri söyleyen yandı! Yargıtay, tazminatsız kovulma sebebi saydı

ABONE OL
12/01/2022 00:55
Mesai arkadaşına bu sözleri söyleyen yandı! Yargıtay, tazminatsız kovulma sebebi saydı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İşyerindeki olumsuzlukları dile getiren bir İşçi, yönetime gönderdiği elektronik postada bir mesai arkadaşı hakkında ‘beceriksiz ve cehalet abidesi’ ifadesini kullandı. İşveren, mesai arkadaşına o ifadeleri kullanan işçiyi kovdu.

İŞE İADE DAVASI AÇTI

İş Mahkemesi’nde işe iade davası açan davacı İşçi, şirkette amale sıfatı ile kesintisiz olarak çalışmakta iken aynı amel yerinde çalışan 12 amale ile beraber haksız olarak işverence feshedildiğini, fesih gerekçesi olarak üst düzey yöneticilere atılan e-postada yer meydan ifadelerin gösterildiğini kaydetti. Davalı şirketin sunduğu gerekçelerin hukuki dayanaktan yoksun ve fena niyetli olmakla beraber amel akdinin haklı nedenle feshettiği iddiasının kabul edilebilir yanının bulunmadığını öne sürdü. Feshin asıl nedeninin müvekkili ile beraber çalışan ve amel akdi feshedilen 12 işçinin sendika üyesi olduğunu hatırlattı. Mahkeme, davanın reddine hükmetti. Kararı davacı amale temyiz edince devreye Yargıtay girdi.

SON SÖZÜ YARGITAY SÖYLEDİ

Yüksek Mahkeme kararında; davacının imzasının da bulunduğu yazıda üretim müdürüne hitaben, ‘beceriksiz ve cehalet abidesidir. Sıralayacak olursak bunlar kim, sebep ve neye göre seçtiğini merak etmekteyiz’ ifadelerinin yer aldığına dikkat çekildi. Kararda şöyle denildi:

“Mevcut bu ifadeler, işverenin idare şeklini ve uygulamalarına makul eleştiri boyutunu aşıp, hakkında bu ifadeleri kullandıkları kişiyi, amel becerisi ve bilgisinin yetersiz olduğunu ağır bir dille eleştirmeleri sebebi ile rencide eder nitelikte olduğu ortadadır. Şeref ve namusuna dokunacak sözler kapsamında bulunmadığı ve bir tartışma sırasında kişinin yüzüne karşı söylenerek gerginlik yaşanmasına, tartışma veya kavgaya sebep olmadığından, yani sözün muhatabına söylenmemesinden ötürü sataşma boyutuna da ulaşmadığından, eylemin haklı fesih sebebi oluşturacak nitelikte olmadığı anlaşılmaktadır. Ancak makul eleştiri boyutunu aşıp, kaba ve kişiyi rencide eder mahiyette olması, çalışma adabına yakışmayan söz ve davranışlar sebebi ile bu kişilerin, rencide edici şekilde ağır ve kaba bir biçimde eleştirdikleri şahıs ile aynı ortamda çalıştırılmalarının işverenden beklenemeyecek olması da gözetilerek feshin geçerli bir sebebe dayandığı yönünde Bölge Adliye Mahkemesi’nin iki farklı dairesinin iki farklı kararı vardır.

“GEÇERLİ FESİF SEBEBİ”

Davacı avukatı tarafından sunulan uyuşmazlığın giderilmesi talep dilekçesinde belirtilen ve dilekçeye ilave olarak sunulan kararlar arasındaki çelişkinin giderilmesi talebi yerindedir. Bir kişinin beceriksiz ve cehalet abidesi olarak nitelendirilmesi, o kişinin bulunduğu görevi yürütebilecek beceriye, lüzumlu bilgi birikimi ve donanıma sahip olmadığı anlamına gelmektedir. Tüm bu açıklamalar karşısında, Bölge Adliye Mahkemelerinin kesin nitelikte olan başvuru konusu kararları arasındaki uyuşmazlığın açıklanan gerekçe doğrultusunda giderilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. İşçinin, işverenin bir öbür işçisine yönelik sarf ettiği ‘beceriksiz’ ve ‘cehalet’ abidesi şeklindeki ifadelerin geçerli fesih sebebi teşkil etmesi gerektiğine ve uyuşmazlığın bu şekilde giderilmesine rey birliği ile karar verilmiştir.”

İhlas Haber Ajansı – Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.