Milyonlar 15 Ocak’ta ek zammı alamayacak! Memur ve emekli maaş farkı için yasanın çıkmasını bekliyor
  • Bursamız.com
  • Gündem
  • Milyonlar 15 Ocak’ta ek zammı alamayacak! Memur ve emekli maaş farkı için yasanın çıkmasını bekliyor

Milyonlar 15 Ocak’ta ek zammı alamayacak! Memur ve emekli maaş farkı için yasanın çıkmasını bekliyor

ABONE OL
14/01/2022 19:55
Milyonlar 15 Ocak’ta ek zammı alamayacak! Memur ve emekli maaş farkı için yasanın çıkmasını bekliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memur ve memur emeklilerine müjdesini verdiği yüzde 2,5’luk ilave zammın 15 Ocak öncesi kanunlaştırılması planlanıyordu. Ancak dün akşam TBMM’de görüşülen teklif, yeterli çoğunluk sağlanamadığı gerekçesiyle gelecek haftaya kaldı. Böylece yapılacak ilave zam 15 Ocak maaşlarına yansımayacak.

BİR SONRAKİ TOPLANTI 18 OCAK’TA

Bu gelişme sonrası milyonlarca memur ve memur emeklisi maaş farkının ne zaman yatırılacağını araştırmaya başladı. TBMM Genel Kurulu bir sonraki toplantısını 18 Ocak Salı günü yapacak. Zam farkının yasa teklifi yasalaştıktan sonra bu ay içerisinde hesaplara aktarılması bekleniyor.

Konuyla ilgili son gelişmeleri aktaran CNN Türk muhabiri Duygu Ayaz Bayram, şunları söyledi:

“Milyonlarca memur ve emeklinin gözü kulağı bu yasa teklifindeydi. Ayın 15’inde memurlar maaşlarını alıyorlar. Yapılan zamların bu maaşlara yansıyıp yansımayacağını merak ediyorlardı. Ancak dün yasa teklifi görüşmeleri sırasında iki kere yoklama yapıldı ve toplantı kafi sayısı olmadığı için görüşmeler salı gününe ertelenmiş oldu.

“MAAŞ FARKLARI DAHA SONRA YATIRILACAK”

Bu durumda memurlar bilhassa alacakları bu ayki maaşlarını ilave zamsız alacaklar. Bu ne anlama geliyor; ileriki haftalarda yasa teklifi yasalaştıktan sonra ya önümüzdeki hafta ya da bir sonraki hafta memurlara maaş farkları yatırılacak. Yani 15’inde alacakları maaşları ilave zamsız olarak alacaklar fakat sonrasında bu ay içerisinde maaş farkları yatırılmış olacak. Kanun teklifinde önemli düzenlemeler yer alıyordu. Yapılacak en önemli düzenlemelerin başında emekli maaşlarının 2 bin 500 liraya yükseltilmesi geliyor.

“KANUN TEKLİFİ 18 MADDEDEN OLUŞUYOR”

Kanun teklifinde BES değişiklikleri de yer alıyor. Devlet katkısı 5 puan artırılarak yüzde 30’a yükseltiliyor. Doğal gazda bölgesel ve iklim koşullarına göre vilayet bazlı kademeli tarifeye geçilebilecek. Kanun teklifi yekün 18 maddeden oluşuyor. 10 maddenin görüşmeleri tamamlandı.”

Mesut Şahin mesut.sahin@haberler.com Haberler.com – Ekonomi Haberleri

Haberler.com – Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.