Omicron için uyarı: Vuhan’daki virüsten çok farklı! Daha kısa sürede kayboluyor
  • Bursamız.com
  • Gündem
  • Omicron için uyarı: Vuhan’daki virüsten çok farklı! Daha kısa sürede kayboluyor

Omicron için uyarı: Vuhan’daki virüsten çok farklı! Daha kısa sürede kayboluyor

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, 'Omicron' varyantının Vuhan'da ortaya çıkan virüsten farklı olduğunu, Omicron'un bulaşıcılığının daha kısa sürede yok olduğunu söyledi.

ABONE OL
14/01/2022 14:45
Omicron için uyarı: Vuhan’daki virüsten çok farklı! Daha kısa sürede kayboluyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Omicron varyantıyla ilgili çarpıcı bilgiler veren Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, varyantının bulaşıcılık süresinin daha kısa olduğunu belirtirken vaka sayılarının önümüzdeki günlerde daha da artabileceğinin altını çizdi.

‘KISA SÜREDE BULAŞTIRICILIĞINI KAYBEDİYOR’

Klinik değişikliklere göre de izolasyon- karantina sürelerinin değiştiğini kaydeden Prof. Dr. Özlü, “‘Omicron’ varyantı ile beraber bu virüsün davranışı değişiyor. ‘Delta’ varyantı daha farklıydı, ilk salgın ortaya çıktığında gördüğümüz Vuhan’dan yayılan virüs daha farklıydı. Bu klinik değişikliklere göre de bu izolasyon- karantina süreleri değişiyor. Bu gördüğümüz varyant, fazla daha kısa süre içinde semptomatik hale geliyor ve daha kısa süre içerisinde de bulaştırıcılığını kaybediyor. Dolayısıyla 1 haftalık süre aslında çoğu vakanın virüsü temizlenmiş oluyor. Bulaştırıcılık en azından aka oranda ortadan kalkmış oluyor. Elbette daha uzun sürenler var. 14 gün, 20 gün, 1 ay bulaştırıcılık devam eden vakalar mevcut fakat bunlar fazla nadir optimal süre şu lahza itibarıyla bu varyant da 7 gün yeterli gibi görünüyor. Tabi insanımızın işini, gücünü aksatmamak, hayatı durdurmak için bu süreyi ihtiyaca göre optimize etmek gerekiyor. O amaçla yapılmış bir çalışma” dedi.  

Okulların kapanış tarihi belli oldu! MEB 2021-2022 eğitim yılında sima yüze eğitimin sona ereceği tarihi…

Kabine Toplantısı ne zaman yapılacak? Vaka sayıları hızla artıyor! Kapanma gelecek mi?

‘VAKALAR DAHA DA YÜKSELECEK’

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, çoğu hastanın evde istirahat ederek hastalığı ayakta atlattığını belirtip, ağır semptomların da olduğunu söyledi. Prof. Dr. Özlü, “Ciddi ağrılar oluyor. Kas ağrıları, sırt ağrıları, göğüs ağrıları, halsizlik, takatsiz fazla belirgin, boğaz ağrısı oluyor, kafa ağrısı oluyor. Sıkıntılı bir dönem; 5-6 gün, 1 hafta sürüyor. Onun için dikkatli olmakta fayda var. Hayatından 3-5 gün, 1 hafta çalınmış oluyor. Tabi bazıları da bu kadar rahat atlatamıyor. Yaşlılar, kronik hastalığı olanlar. Bağışıklığı baskılanmış olan kişilerde ağır seyredebilir. Hastane yatışı, yoğun bakım desteği gerektirebilir. Halen Türkiye’de neredeyse her gün 1 uçak dolusu insan kaybediyoruz. Ölümcül seyreden vakalar var. ‘Omicron’ dalgasının yükselme konumundayız. Önümüzdeki günlerde daha da yükselecek. Oysa bazıları salgın bitmiş gibi davranıyorlar. Sanki her şey normale dönmüş gibi fakat hiç öyle değil. Umarım bu yaşadığımız, son dalga olur. Beklentimiz o” diye konuştu.

KAYNAK: DHA


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.