Omicron’da zatürre riski İnfluenza’ya göre daha yüksek

Omicron’da zatürre riski İnfluenza’ya göre daha yüksek

Prof. Dr. Kıvanç Şerefhanoğlu, “Ateş, kırgınlık, boğaz ağrısı ve öksürük önemli bulgulardır. Ancak akciğer enfeksiyonu (zatürre), İnfluenza’ya göre Kovid-19’da daha sık görülmektedir” dedi.

ABONE OL
06/01/2022 15:00
Omicron’da zatürre riski İnfluenza’ya göre daha yüksek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Omicron varyantının (B.1.1.529) SARS-CoV-2 virüsünde meydana gelen muhtelif mutasyonlar neticesinde oluşmuş bir varyant olduğunu dile getiren Medical Park Bahçelievler Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kıvanç Şerefhanoğlu, Omicron varyantı ve belirtileri hakkında uyarılarda bulundu.

Omicron varyantının, ilk olarak DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından 26 Kasım 2021’de Güney Afrika’da saptandığını anlatım eden Prof. Dr. Şerefhanoğlu, daha sonra hızla tüm dünyaya (90’dan fazla ülkeye) yayıldığını söyledi.

KULUÇKA SÜRESİ 2-3 GÜNE DÜŞTÜ

Omicron varyantının öbür varyantlardan farkına dikkat çeken Prof. Dr. Şerefhanoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“Bu varyantın öbür varyantlardan en önemli farklarından biri, fazla daha bulaşıcı olmasıdır. Hastalığın kuluçka süresi 2-3 güne düşmüştür. Kısa bir süre içinde birçok ülkede baskın varyant haline gelmiştir. Bir öbür önemli fark bağışıklık sisteminden kaçabilme yeteneği göstermesidir. Bu yetenek ile aşı veya daha önceden geçirilmiş enfeksiyon nedeniyle oluşan antikorlardan kaçabilmektedir. Bu nedenle ilave aşı dozu yapılması kararı verilmiştir. Buna rağmen Omicron varyantının hastalık şiddeti öbür varyantlara göre daha hafiftir. Vücutta bıraktığı akciğer hasarı daha azdır. Bulgular daha fazla boğaz, burun gibi üst solum yollarında görülmektedir. Ancak gene de ağır hastalık yapabilmektedir.”

ÇOCUKLARDA SADECE BURUN AKINTISI BİLE OLABİLİR

Omicron varyantının çocuklar arasında hızlı bulaştığını fakat erişkinlerde de bu durumun farklı olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Şerefhanoğlu, “Omicron varyantı, çocuklarda genellikle belirtisiz ya da boğaz ağrısı, kırgınlık, öksürük ve burun akıntısı gibi hafif şikâyetlere sebep olmaktadır. Ancak nadiren hastaneye yatış gereksinimi olabilmektedir” diye konuştu.

İNFLUENZA VE KOVID-19’UN BELİRTİLERİ BENZİYOR

İnfluenza ve Kovid-19 varyantlarının belirtileri birbirine benzediğinin altını çizen Prof. Dr. Şerefhanoğlu, “Her ikisinde de üst solunum yolu enfeksiyonu bulguları söz konusudur. Ateş, kırgınlık, boğaz ağrısı ve öksürük önemli belirtilerdir. Ancak akciğer enfeksiyonu (zatürre) Covid-19’da daha sık görülmektedir” diye konuştu.

ÇOCUKLARA DA TEST YAPTIRILMALI

İnfluenza’nın şu anda çocuklar için daha aka bir tehlike olmadığını belirten Prof. Dr. Şerefhanoğlu, bilhassa aşı olamayan 12 yaş altı küme başta olmak üzere, çocukları İnfluenza ve Omicron’a karşı koruyacak önerileri şöyle anlattı:

“Burun akıntısı, öksürük, ateş, boğaz ağrısı olan çocuklara mutlaka Covid-19 testi yapılması gereklidir. Eğer test yaptıramıyorlarsa, bu şikâyetleri geçene kadar evde kalmaları müsait olacaktır. Mümkün olduğunca 2 metre fiziki mesafenin korunması önemlidir. Daha yakın temaslarda maske takılmalıdır. Sınıfların sık sık havalandırılması önemlidir. Genel olarak sağlıklı beslenme önerilmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlü tutan sebze-meyve ve proteinden zengin beslenilmeli, tatlı, fast-food, katkı maddeli gıdalardan uzak durulmalıdır. Yeterli uyku, bağışıklık sistemini güçlendirmek için fazla önemlidir. Çocukların günde en az 8 saat uyuması gereklidir.”


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.