2023 seçimleri öncesi il ve ilçelerde büyük değişiklik! Harekete geçildi

2023 seçimleri öncesi il ve ilçelerde büyük değişiklik! Harekete geçildi

İktidarı muhalefeti ile siyaset 2023 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine odaklanırken, önümüzdeki günlerde önemli gelişme de yaşanacak.

ABONE OL
15/01/2022 12:00
2023 seçimleri öncesi il ve ilçelerde büyük değişiklik! Harekete geçildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara’da İktidarı muhalefeti ile siyaset 2023 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine odaklanırken, önümüzdeki günlerde önemli gelişme de yaşanacak. Türkiye genelinde tüm vilayet ve ilçelerin seçim kurulları yenilenecek. Türkiye 2023 seçimlerine bu kurullar ile gidecek.

İlgili yasalar gereği vilayet ve ilçe seçim kurulları 2 yılda bir yenileniyor. İki yıllık süre dolduğu için bu ay içinde 81 vilayet ve 960 ilçe (bazı aka ilçelerde iki seçim kurulu var) seçim kurulunun görevleri sora erecek ve yerlerine yeni üyeler gelecek. Seçimler 25-31 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yasaya göre illerde seçim kurulu görevini o ilin en kıdemli hakimi yapacak. Bu hakimler içinden en kıdemlisi seçim kurulu başkanı, öbür ikisi de kurul üyesi olacak.  İlçelerde de en kıdemli yargıç ilçe seçim kurulu başkanı olurken, 10 yıldır vazife yapan 8 memur arasından kurayla iki kurul üyeleri seçilecek. Gerek vilayet gerekse ilçe seçim kurullarında en fazla rey meydan 4 partinin temsilcileri bulunuyor. Ancak bunların rey kullanma kullanma hakları yok. Seçim kurulları 2 yılda bir değiştiği için bu ay içinde belirlenenler 2023 seçimlerini de yapacak.

AK PARTİ HAZIRLIKLARA BAŞLADI

AK Parti de şimdiden 2023 seçimleri için hazırlıklarına tüm hızıyla başladı. Geçen günlerde, partinin vilayet ve ilçe seçim başkanları çağırılarak, yeni devre değerlendirmesi yapıldı. Toplantıda, başkanların ve kurulların vazife ve yetkileri, seçimde kullanılan programlar, dijital yazılım, takip ve kontrol, sandıkta yaşanabilecek hukuksuzlara yönelik itirazların nasıl yapılacağı, YSK’nın tüm kararlarının takip edilmesi, itiraz etme sürelerine ilişkin geniş bilgi verildi.

AK Parti Seçim İşleri Başkanlığı da bundan sonra her hafta toplantı yaparak gelişmeleri değerlendirecek.  Düzenlemeye göre illerde seçim kurulu görevini o ilin en kıdemli hâkimi yapacak. Bu hâkimler içinden en kıdemlisi seçim kurulu başkanı, öbür ikisi de kurul üyesi olacak. 

İlçe bazlı bakıldığında da en kıdemli hâkim ilçe seçim kurulu başkanı olurken, 10 yıllık vazife yapan 8 memur arasından kurayla iki kurul üyeleri seçilecek. Şehir merkezi ve ilçelerde seçim kurullarında en fazla rey meydan 4 partinin temsilcileri bulunuyor. Ancak bunların rey kullanma hakları yok.  Seçim kurulları 2 yılda bir değiştiği için bu ay içinde belirlenenler 2023 seçimlerini de yapacak.


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.