Ahmedinejad nükleer müzakerelerin yapılabilmesi için şart koştu

Ahmedinejad nükleer müzakerelerin yapılabilmesi için şart koştu

Türkiye’de Fahri Doktora unvanı alan eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Viyana’da sürdürülen nükleer müzakerelerle ilgili olarak, “Hak ve adalet arasında bir dengesizlik olursa kesinlikle bir anlaşmaya varamayız” dedi.

ABONE OL
14/01/2022 16:00
Ahmedinejad nükleer müzakerelerin yapılabilmesi için şart koştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulaştırma planlaması alanına teorik ve uygulamalı çalışmalarla yaptığı üst düzey katkılarından ötürü eski İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Prof. Dr. Mahmoud Ahmedinejad’a, Beykent Üniversitesi tarafından İnşaat Mühendisliği alanında Fahri Doktora unvanı verildi. Üniversitenin Hadımköy kampüsünde gerçekleşen törende gençlerle buluşan Ahmedinejad, Beykent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Adem Çelik ve Rektör Prof. Dr. Murat Ferman’ın elinden cübbe giydi. Tören sonrasında İhlas Haber Ajansı’na özel röportaj veren Ahmedinejad, İran’daki yeni yönetimi, yeni yönetimin Türkiye ile olan ilişkilerini, İran ile Batılı güçler arasında sürdürülen nükleer müzakerelerin nasıl ilerlediğini ve İran’da Omicron vakalarının görülmesi üzerine önlemler kapsamında ülkeye ziyaretçi kapılarının kapanması kararını değerlendirdi.

“KONUŞMALARIN TEMELİ DEĞİŞTİRİLMEZ İSE HERHANGİ BİR ANLAŞMAYA VARAMAYIZ”

İran ile Batılı güçler arasında sürdürülen nükleer müzakereleri değerlendiren Ahmedinejad, “Eğer bu konuşmaların temeli değiştirilmez ise herhangi bir anlaşmaya varamayacağız. Eğer Amerika yukardan bakma şeklini değiştirirse ve sadece kendini güçlü olarak hissetmezse tabii ki de durumlar değişebilir. Eğer bu görüşmelerde adalet olmazsa başarıya varamayacağız. İki tarafın da eşit haklara sahip olmaları gerekiyor. Eğer adalet ve adaletler arasında bir dengesizlik oluşursa kesinlikle bir anlaşmaya varamayız. Önceki görüşmelerde, anlaşmalarda olan mevzu zaten böyleydi. Kimse adalete uyum sağlamadığı için anlaşmalarımız karlı olmadı, sorunlar çözülemedi ve hatta sorunlar artmaya başladı. Önceki anlaşmada İran ve Amerika’nın sorunlarının çözülmesi gerekiyordu fakat durumlar daha fena oldu. Eğer İran ve Amerika bir anlaşmaya varmak istiyorsa kesinlikle bölgedeki öbür milletlerin eşit olması ve adaletin sağlanması gerekiyor. Anlaşmanı taraflardan birinin aleyhine oluşması hoş bir hal olmaz. Bütün dünyanın karı için bu ittifakların gerçekleşmesi gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

” TÜM ÜLKELERLE İŞ BİRLİĞİ YAPMAK GEREKİYOR”

İran’daki seçim sonrası yeni dönemi değerlendiren Ahmedinejad, ”Ülkeleri yönetme hakkı halka ait. Bütün dünyada bu hakkı görmemezlikten gelirsek, aka sorunlar yaşayabiliriz. Bütün ülkeler, milletler gelişme peşindeler. Bu konuyu amaca bağlamak için tüm ülkelerle amel birliği yapmak gerekiyor. Halk olmadan pozitif bir çözüm bekleyemeyiz. Bu hal özel olarak İran’ı ilgilendirmiyor tüm dünya ile ilgilidir. Kim bu konuyu kısıtlamaya çalışıyorsa, kesinlikle insanlık için çalışmıyordur ve kendisini zayıf düşürmüş oluyor ve arkasındaki destekleri kaybetmiş oluyor” diye konuştu.

 “TÜRKİYE İLE KARDEŞ ÜLKELERİZ”

Türkiye ile olan ilişkileri değerlendiren Ahmedinejad, “İran ile Türkiye arasında iyi ilişkiler kurulması için ben de gayret gösteriyorum. Biz iki aka ülke, iki ulus ve aynı zamanda kardeş ülkeleriz. Aramızda en ufak bir mesafe oluşturulmamalı. Eğer aramızda böyle bir mesafe oluşturulursa, bu hal iki ülkenin de zararına olur. Bu iki ülke ittifak olursa halklarının yararına olur. Bölgedeki tüm halkların da yararına olacaktır ve ziyan eden yalnızca bölgedeki bu iki ülkenin düşmanları olacaktır” şeklinde konuştu.

“DÜNYA PANDEMİYE KARŞI BAŞARI GÖSTEREMEDİ”

İran’ın korona virüs sürecini de değerlendiren Ahmedinejad, “Her gün bu konularla ilgili rapor veriyorlar. Ama umumi olarak tüm dünya bu pandemiye karşı başarı gösteremedi. Milyonlarca insan öldü, on milyonlarca insan maddi varlığını kaybetti ve ekonomiler fena durumlara düştü. Sadece bazı kapitalist ülkeler kar edip, zenginleşmeye devam ettiler. Ama umumi olarak ülkeler bu durumdan ziyan gördüler” dedi.

KAYNAK: İHA


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.