AK Parti Sözcüsü Çelik’ten Enes Kara açıklaması: Can yakıcıdır

AK Parti Sözcüsü Çelik’ten Enes Kara açıklaması: Can yakıcıdır

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Enes Kara ile ilgili açıklama yaparak, "Bu kardeşimizin kendisinde hissettiği baskı ne kadar can yakıcıysa, çocukların bir resmin önünde secde edilmesi de aynı derecede can yakıcıdır" dedi.

ABONE OL
13/01/2022 23:00
AK Parti Sözcüsü Çelik’ten Enes Kara açıklaması: Can yakıcıdır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, TV100 diri yayınına katılarak, Enes Kara hakkında açıklamalarda bulundu. 

Ömer Çelik’in açıklamaları şöyle: 

Birileri çıkıp muhafazakarları suçladığında bu yanlış bir yere gidiyor. Gerçekten ne olduğunu anlamak gerek. Bu talebe evlerinin denetiminin yapılması, psikolojik destek verilmesi gibi konular tabi ki siyasetin gündeminde olacaktır. Fakat biri çıkıp dindar düşünceye sahip olanlar suçlu derse bu Türkiye’yi zehirleyen bir düşüncedir. 

Denetlemenin, şeffaflığın artırılması gerekir. Topyekün şu grupların okulları yasaklansın dendiğinde yasaklanmıyor, merdiven altına itiliyor. Türkiye’de Atatürk zamanından beri bizim doğru düzgün din dersi verilmesi, bizi DEAŞ gibi örgütlerden korunmuştur. “Bu bir Orta Çağ Zihniyetidir” denirse bu yanlış bir cümledir. Eğer aşağılama, etiketleme, bir diğerinin ötekileştirilmesi gibi bir hal olursa kabul edilemez. Siyasetçi olarak bizim din hakkında görüş belirtme durumumuz yok. Biz ister dindar olsun ister olmasın biz vatandaşların hakkını savunuruz. Aslında herhangi bir kesimin din eğitimi meselesini ortadan kaldırdığınızda aslında demokratik devleti de ortadan kaldırıyorsunuz. 

Çocuklara önce ideolojik bir kimlik verip onun üzerine şahsiyet kurulması isteniyor, işte bu yanlıştır. Çocuklara önce bir şahsiyet verilmesi sonra ideolojik bir kimlik kurması beklenebilir.

Benim görüşlerim kişisel değildir, AK Parti adına konuşuyorum. 

İster kendisi seküler kimlikte olsun ister dini kimlikte olsun eğitim vermek isteyen kurumlarda aranan özellikler bellidir. Bununla ilgili bir ideolojik bir seçime giderseniz laikliğin dışına çıkmış olursunuz. Denetlenmesi gereken nedir, okulsa müfredatın denetlenmesi, yurt ise buradaki standartların denetlenmesidir. Enes kardeşimizin kendisinde hissettiği baskı ne kadar can yakıcıysa, çocukların bir resmin önünde secde edilmesi de aynı derecede can yakıcıdır. Bizim tartışmamız gereken şudur, yasal düzenleme yetmiyor, medya dilinden farkındalığa kadar birçok şeyin yerine getirilmesi gerekiyor. 

Ben fazla insan görüyorum, çocuklarınıza farklı kitaplar okutun, kaliteli müzik dinletin, iyi spor yapsın. Öncelik bunlardır, kültürel bir farklılık olmalı. 

Enes’in ölümünde, kadın cinayetlerinde kimliğine göre bir ayrıştırma oluyorsa burada insanlık ölmüştür. 

 

 

 


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.