Bakan Yanık’tan ‘nafakada yeni düzenleme’ açıklaması

Bakan Yanık’tan ‘nafakada yeni düzenleme’ açıklaması

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık, nafakada düzenleme beklentilerine ilişkin, "Ne ailenin ne kadınların edindikleri müktesep haklarını kaybedecekleri bir yeni düzenlemeye kapı aralamayız" açıklamasını yaptı.

ABONE OL
15/01/2022 14:00
Bakan Yanık’tan ‘nafakada yeni düzenleme’ açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Avrupa’nın 100-120 yılda yaşadığı yaşlanma hızını Türkiye’nin 20-25 yılda tamamlayacağına işaret ederek, “Yaklaşık 4-5 kat hızlı yaşlanıyoruz. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte huzurevlerine, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerine daha fazla ihtiyacımız olacak. Huzurevinde kalan yaşlılarımıza terk edilmiş, unutulmuş, kimsenin istemediği yaşlılar muamelesi yapmanın manası yok.” dedi.

Bakanlığa bağlı bir kuruluşta gazetecilerle bir araya gelen Yanık, Bakanlık gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Çözüm için 3 teklif: Külliye’de nafaka için özel toplantı

NAFAKADA YENİ DÜZENLEME OLACAK MI?

Bir gazetecinin boşanma sonrası nafaka ödemelerine yönelik Adalet Bakanlığı ile yürütülen çalışmada gelinen aşamayı sorması üzerine Yanık, fazla uzun zamandır tartışmaları takip ettiklerini belirtti.

Yanık, “Eğer ortada bir problem varsa bunun çözümünü sağlamamız gerekir fakat, Bakanlığın bilgisinin fazla dışında birtakım yorumlar ve tahminler konuşuluyor. Bakanlıklar olarak her zaman çalışma alanlarımıza giren konularla alakalı her türlü çalışmayı yaparız. Bu ayrı bir şey fakat nafaka konusuyla alakalı verilmiş bir karar ve yapılmış nihai bir değerlendirme yok.” diye konuştu.

Bakanlık bünyesinde Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğünün bulunduğunu anımsatan Yanık, şöyle devam etti:

“Ne ailenin ne kadınların edindikleri müktesep haklarını kaybedecekleri bir yeni düzenlemeye kapı aralamayız. Bunu bir kere peşinen anlatım etmemiz lazım. Boşanma, boşanmaya bağlı sonrasındaki mali ve ekonomik haklarla ilgili süreç içerisinde her zaman yeni düzenlemeler olur. Hukuk dinamiktir, hukuku bir yere çakamazsınız. Burada asıl olan şey, bu yeni durumun hakkaniyeti, tarafların haklarını, adalet temelli edinimlerini kaybetmemeleri ve dengeli bir hal olmasıdır. Bu konuyla alakalı verilmiş bir karar, çizilmiş çerçeve yok, onu bilhassa anlatım etmek isterim.”

“376 SOSYAL HİZMET MERKEZİNDE ŞİDDETLE MÜCADELE İRTİBAT NOKTALARI VAR”

Bakan Yanık, 2021 yılında kaç kadın cinayeti olduğu, kadın sığınma evlerinden yararlanan, hakkında uzaklaştırma kararı verilen ve elektronik kelepçe takılanların sayısının sorulması üzerine, geçen yıl yekün kadın cinayeti sayısının 307 olduğunu söyledi.

Kadın konukevlerine gelen kadınların tamamının şiddet öyküsüyle başvurmadığının altını çizen Yanık, “Geçen yıllarda yüzde 53-54 bandında ağırlıklı olarak barınma ihtiyacı nedeniyle gelen kadınlar vardı, geriye kalan da şiddet öyküsüne bağlı idi. Bu yıl yüzde 50-50’ye yakın.” diye konuştu.

Bakan Yanık, 81 ilde 81 Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi bulunduğunu hatırlatarak, buradan geçen yıl 256 bin kadının, 23 bin erkeğin ve 17 bin çocuğun hizmet aldığını bildirdi. Çocukların bireysel değil anneleri ile gelen çocuklar olduğunu anımsatan Yanık, “376 sosyal hizmet merkezinde de şiddetle mücadele irtibat noktaları var.” dedi.

Elektronik kelepçe uygulamasının devam ettiğinin altını çizen Yanık, “Şu ana kadar elektronik kelepçe olup da bir şekilde o şiddetin tekrarlandığı örnek yok, bu fazla önemli.” dedi.

ENES KARA AÇIKLAMASI: SEBEPLERİ VE SONUÇLARI ÜZERİNE DÜŞÜNMEMİZ LAZIM

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın ölümüne ilişkin değerlendirmesi sorulan Yanık, bunun için fazla üzgün olduğunu söyledi.

Yanık, “Çok genç ve yetenekli biri, fazla çok üzgünüm. Allah rahmet eylesin, ailesine, arkadaşlarına ve tüm sevenlerine de sabırlar versin. Orada şuna dikkat etmemiz lazım. Gençlerimiz ya da herhangi bir fert için intiharın bir örneğin çözme biçimi olmadığını altını çizerek anlatım etmemiz lazım.” dedi.

Yanık, sözlerine şöyle devam etti:

“Enes Kara’nın vefatından sonra onunla ilgili yazılan, yapılan yorumlara bakınca açıkçası, ‘bir öykünme tetiklemesi yapar mı?’ diye endişe etmedim değil. Aileler açısından baktığımızda tipik bir iletişimsizlik sıkıntısını görüyoruz. Bizim çalışmalarımızda, aile eğitim programlarımızda, Bakanlığın umumi olarak sosyal hizmet başlığı altındaki faaliyetlerinin tamamında aile içi iletişim ve toplumsal iletişimin ne kadar önemli olduğu vurgulanıyor ve buna yönelik çalışmalarımızı da yoğunlaştırıyoruz. Başka pek fazla şeyi konuşabiliriz, tartışabiliriz fakat iki önemli hal var. Genç bir çocuk öldü ve bir iletişim problemi olduğu düşünülüyor. Bazı durumlar siyasetin, politik duruşlarımızın, ideolojik kamplarımızın fazla dışındadır, bunlara malzeme edilemeyecek kadar kıymetlidir. Hayat hakkı bunlardan biridir. Enes Kara ve benzer olayları değerlendirirken, hepimizin ideolojileri, dünya görüşü vardır, bu da fazla normaldir fakat tüm bu kimlikleri bir yana bırakıp, bu kıyafetleri bir yana bırakıp insan ve bu toplumun bir ferdi olarak bakmak zorundayız.

Maalesef Enes Kara’nın da bu tartışmanın bir aracı haline getirildiğini görüyorum, ondan da son radde üzgünüm. Ortada fazla genç ve pırıl pırıl bir çocuk mevcut ve hayatına son vermiş. Bunun sebepleri ve sonuçları üzerine düşünmemiz lazım. Bu nedenle fazla üzgünüm.”

Bir gazetecinin, “Enes Kara’nın kardeşleri için aile ile temasa geçilecek mi?” sorusuna Yanık, “Arkadaşlarımız, lüzumlu incelemeleri, takipleri yapıyorlar. Eğer bizim Bakanlık olarak müdahil olmamızı gerektiren bir hal varsa, lüzumlu desteği, incelemeleri ve çalışmaları yaparız. O anlamda hiç kuşkuya yer kalmayacak kadar net anlatım etmiş olayım.” yanıtını verdi.

“400’ÜN ÜZERİNDE YENİ KOOPERATİFİ KURDURDUK”

Kadın kooperatiflerinin desteklenmesine yönelik de izah yapan Yanık, Bakanlık olarak fon ve finans sağlayan bir noktada olmadıklarına işaret etti.

Yanık, daha fazla farkındalığı artıran ve organizasyonu yapan yan olduklarını anlatarak, “Bu alanda yaptığımız çalışmalarda fazla aka bir ivme kazandık. 2020’de başladığımız ve 2021’de yoğunluk kazanan çalışmalarımızda 400’ün üzerinde yeni kooperatif kurdurduk.” bilgisini verdi.

“BU SÜREÇTE BİRAZ DİKKATLİ OLMAK LAZIM”

Avukat Dilara Yıldız’ın eski nişanlısı tarafından öldürülmesiyle ilgili bir soruyu Yanık şöyle yanıtladı:

“Uzaklaştırma kararı var. Bir şekilde bir araya gelmişler. Arkadaşlarımız lüzumlu çalışmayı yapıyor. Haberlerde yer meydan bilgi akışında birtakım boşluklar olduğunu düşünüyorum. Tabii bu biraz hukukçu refleksi. Hikayenin kendi bütünlüğü içerisinde noksan kalan bir yer var. Biz üzerimize düşeni yapacağız o ayrı fakat tedbir kararlarında bazen insanlar bir şekilde yine talih vermek gibi takdir haklarını kullanıyor. Bu süreçte biraz dikkatli olmak lazım. İnsanları tedbir kararı, uzaklaştırma kararı aldıracak kadar tehdit eden süreç hemen sona ermiyor.”

“YAKLAŞIK 4-5 KAT HIZLI YAŞLANIYORUZ”

Bakan Yanık, bir soru üzerine Türkiye nüfusunun fazla hızlı biçimde yaşlandığına işaret ederek, şu bilgileri verdi:

“Bu konuda geri döndürülemez ölçeği geçtik. Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘en az üç çocuk’ tavsiyesinin arkasında fazla esaslı bir araştırma var. Biz şu lahza bilhassa siyah Avrupası’nın 100-120 yılda yaşadığı yaşlanma hızını 20-25 yılda tamamlayacağız. Yaklaşık 4-5 kat hızlı yaşlanıyoruz. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte huzurevlerine, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerine daha fazla ihtiyacımız olacak. Hayat değişiyor, çekirdek aile formu değişti. Onun için huzurevinde kalan yaşlılarımıza terk edilmiş, unutulmuş, kimsenin istemediği yaşlılar muamelesi yapmanın manası yok. Bu bakış açısını ve dili değiştirmemiz lazım.”

Bakanlık olarak 30 Haziran’ı Koruyucu Aile Günü olarak ilan ettiklerini anımsatan Yanık, 2022’de koruyucu aile konusuna daha da yoğunlaşmak istediklerini sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.