CHP, HDP ve İYİ Parti’nin grup önerilerine TBMM’de ret

CHP, HDP ve İYİ Parti’nin grup önerilerine TBMM’de ret

Meclis Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Parti'nin gündeme ilişkin grup önerileri kabul edilmedi.

ABONE OL
12/01/2022 18:00
CHP, HDP ve İYİ Parti’nin grup önerilerine TBMM’de ret
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Genel Kurulda, gündem dışı konuşmaların ardından İspanya Senatosu-Temsilciler Meclisi AB Komisyonu Başkanı Susana Sumelzo ve beraberindeki parlamento heyetinin Türkiye’yi ziyaretinin Meclis Başkanlık Divanının kararıyla müsait bulunduğuna dair TBMM Başkanlık Tezkeresi okundu.

Daha sonra siyasi parti gruplarının önerileri ayrı ayrı ele alındı. CHP’nin “Türkiye ve Katar arasındaki ekonomik ilişkiler”, HDP’nin “Kriminal Polis Laboratuvarı ile Adli Tıp Kurumunun verdiği raporlar” ve İYİ Parti’nin “İlaç ve tıbbi cihaz sektörü” ile ilgili araştırma önergelerinin ön görüşmelerinin bugün yapılması önerileri görüşüldü. Görüşmelerin ardından yapılan oylamada, söz konusu öneriler kabul edilmedi.

AK Parti’nin, TBMM’nin çalışma takvimine ilişkin küme önerisi de görüşüldü. Kabul edilen öneriyle, memur ve emekliye ilave zammı da içeren Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, gündemin ilk sırasına alındı.

Öte yandan, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’nun Çiftçilerin Kamu Bankaları, Özel Bankalar ve Tarım Kredi Kooperatiflerine Olan Kredi Borçlarının Faizlerinin Silinmesi ve Borçlarının Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun Teklifi’nin doğrudan Genel Kurulun gündemine alınmasına ilişkin teklif de görüşüldü. Gaytancıoğlu, teklife ilişkin konuşması için kürsüye mazot bidonu ile geldi. Yapılan oylamada teklif kabul edilmedi.

Genel Kurulda, memur ve emekliye ilave zammı da içeren yasa teklifinin görüşmelerine geçildi.

KAYNAK: AA


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.