Son Dakika: Başkan Erdoğan’dan çiftçilere müjde!

Son Dakika: Başkan Erdoğan’dan çiftçilere müjde!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çiftçilerimize bir müjde vermek istiyorum" diyerek, "Ecrimisil bedelinin yarısına çiftçilerimize kiraladığımız hazine arazilerimizin yıllık kira artış bedelini %22’den %9’a indiriyoruz." açıklamasında bulundu.

ABONE OL
06/01/2022 15:00
Son Dakika: Başkan Erdoğan’dan çiftçilere müjde!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bir yıl sonra bu günlerde, inşallah 2023’e nasıl ulaştığımızı 2023 seçimlerini nasıl organize edeceğimizi konuşacağız.” dedi.

Erdoğan, parti umumi merkezinde düzenlenen 151. AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, 2022’deki bu ilk toplantının ülke ve partisi için hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

AK Parti’nin kuruluşundan bugüne kadar güçlü kurumsal geleneklerini geliştirerek korumuş ve yaşatmış bir parti olduğunu anlatım eden Erdoğan, umumi merkezlerinden, vilayet ve ilçe teşkilatlarına kadar tüm kademelerinde toplantılarını düzenli olarak yaptıklarını ve işlerini istişare ile yürüten bir parti olduklarını söyledi.

Erdoğan, kurum dönemlerinden itibaren gençlik kolları ve kadın kollarında vazife alanların bugün ilçe, vilayet teşkilatları olmak üzere umumi merkez ve Meclis’te sorumluluk üstlendiklerini anımsatarak, “Üye sayımızın daimi artmasında bu tablonun fazla önemli rolü vardır. Tabii burada asıl olan üye sayısını kağıt üzerinde artırmak değil, her üyemizi partimizin faaliyetlerine faal olarak iç edebilmektir. Bunu başardığımızda 84 milyon vatandaşımızın her birine ulaşma, dokunma ve gönlünü kazanma hedefimizi fazla daha kolay bir şekilde hayata geçirebiliriz.” dedi.

Türkiye’nin son 20 yıldaki 16. umumi seçimi 2023 Haziran’a hazırlanırken üyeleri ile irtibatlarını güçlendirmeye de ehemmiyet vermeleri gerektiğine işaret eden Erdoğan, “Her fırsatta altını çizerek tekrarladığım gibi 2022 bizim için hazine değerinde bir dönemdir. Biliyorsunuz ülkemizdeki muhalefet icraatta tembel, vatandaşlarımızla ilişkisinde de riyakardır. Onlar sadece seçimden seçime vatandaşımıza gider, tiyatro müsameresi havasında rey ister sonra da bir daha dönüp arkalarına bakmazlar. Meydanlarda verdikleri sözlerin hiçbirini göreve gelince hatırlamazlar, hatırlatanlara da saldırırlar. Biz ise yılın 365 günü insanımızla iç içeyiz, böyle olmak mecburiyetindeyiz.” diye konuştu.

“BU KAPI SADECE SİYASET KASPISI DEĞİLİDR” 

Erdoğan, siyaseti ulus için yaptıklarını ve milletle beraber yürüdüklerini anlatım ederek şöyle konuştu:

“Siyaset kapısı, hacet kapısıdır. Derdi, sıkıntısı, talebi ve teklifi olan herkesin ilk çalacağı kapının AK Parti teşkilatları olmasından daha tabii bir şey yoktur. Elbette her talebi karşılamak olası değildir, derdine çözüm bulunabilecek vatandaşın sıkıntısını gidermek zaten boynumuzun borcudur. Bunun olası olmadığı durumda ise talep sahibi vatandaşımıza durumu izah ederek onun gönlünü almak, irtibatını sürdürmesini sağlamak da en başta gelen görevimizdir. AK Parti teşkilatlarında vazife üstlenen hiç kimsenin meseleye bunun dışında bir bakış açısıyla eda ile üslupla yaklaşması bizim açımızdan kabul edilebilir bir hal değildir. Biz, her zaman teşkilatlarımıza kibri, büyüklenmeyi, ayrımcılığı, hizipçiliği ve nobranlığı sokmamış olmakla övünen bir partiyiz.

Genel başkanından mahalle sorumlusuna kadar AK Parti’yi temsil eden hiç kimsenin davamızın bu vasfına ziyan vermeye hakkı yoktur. İşimiz fazla olabilir, mesuliyetimiz ağır olabilir, vaktimiz sınırlı olabilir ve kişisel sıkıntılarımız olabilir her ne olursa olsun önceliğimizi vatandaşlarımızın gönlünü kazanmaya vereceğiz. Bunu başaramıyorsak o vazife yerlerini beyhude işgal etmeyeceğiz. Çünkü bu kapı sadece siyaset kapısı değildir, bu kapı fazla daha aka bir medeniyet, kültür, tarih ve inanç davasının günümüzdeki temsilcisidir. Yaptığımız hata, bıraktığımız noksan ve yol açtığımız yitik sadece şansımızı değil asırlara sari bayrak yarışında nöbetçisi olduğumuz davamızı da etkiler. İşte bunun için hep beraber fazla çalışmamız fazla emek vermemiz fazla iyi neticeler almamız gereken bir döneme giriyoruz.”

2022’nin, AK Parti’nin kuruluşunun üzerinden 21 yılı, iktidara gelişlerinin üzerinden 20 yılı geride bırakacakları bir dönüm noktası olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

 

“Partimizin son 10 yılındaki en önemli hedefinin sembolü olarak 2023’ü belirtmiştik, bir yıl sonra bu günlerde inşallah 2023’e nasıl ulaştığımızı 2023 seçimlerini nasıl organize edeceğimizi konuşacağız. Geçtiğimiz hafta yapmış olduğumuz Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantımızın açılışında da anlatım etmiştik. Hiç şüphesiz yaşadığımız coğrafyada bin yıldır her günümüz her ayımız her yılımız zorlu bir mücadele ile geçmiştir. Bu süreçte bazen zaman geleceğimizi belirleyecek önemde kritik yol ayrımları ile karşı karşıya geldiğimiz de olmuştur. Yaşadığımız şu dönemin de böylesine kritik önemde olduğuna inanıyorum. Artık bir asrının eşiğine geldiğimiz Cumhuriyetimiz döneminde defalarca karşılaştığımız, defalarca yaşadığımız bir senaryo yine üzerimizde denenmek istiyor. Hiç uzağa gitmeye gerek yok sadece geçtiğimiz 8-9 yılda yaşananlara baktığımızda bile bu gerçeği görebiliriz. AK Parti’nin milletimize en aka hizmeti demokraside ve kalkınma altyapısında ülkemize sağladığı tarihi kazanımların yanında, işte bu oyuna meydan okumuş olmasıdır. Gönül coğrafyamızın dört bir yanındaki sima milyonlarca insanın samimi duasına nail olmayı, bu mücadeleyi verme cesaretini sergilemeye ve daha önemlisi başarmaya borçluyuz.”

“GÜÇLÜ TÜRKİYE TRENİNİ RAYINDA VE ROTASINDA TUTMAYI DA BAŞARDIK” 

Türkiye’nin tüm mazlumlara ve mağdurlara kendi iradeleri ve gayretleri ile adalet ve özgürlüklerine en ileri standartlarda kavuşabileceklerini, kalkınma hamlelerini neticelendirebileceklerini gösterdiğini anlatım eden Erdoğan, şunları söyledi:

“Üstelik bu kadarla da kalmadık şimdi fazla daha aka bir atılımın içine girdik, evet artık Türkiye’yi dünyanın en aka 10 ekonomisinden biri haline getirecek adımları atıyoruz. İlk kere 2011 yılında ‘Türkiye Hazır, Hedef 2023’ diyerek ilan ettiğimizden beri yaşanan her hadisenin gerisinde işte bu kavga vardır. Gezi olaylarından 17-25 Aralık’a, çukur eylemlerinden 15 Temmuz’a kadar her saldırı, aynı gaye ile tertip edilmiştir. Hamdolsun bugüne kadar bizi yolumuzdan döndürmeye muvaffak olamadılar. Elbette sıkıntılar yaşadık, elbette bedeller ödedik fakat aka ve güçlü Türkiye trenini rayında ve rotasında tutmayı da başardık.”

İHRACATTA 225 MİLYAR DOLAR AŞILDI

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Açıkladığımız tedbir paketiyle döviz kuru üzerindeki köpüğü hızla almıştık. İnşallah enflasyon üzerindeki köpüğü de süratle alarak ülkemizi adalet etmediği bu görüntüden kurtaracağız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, parti umumi merkezinde düzenlenen 151. AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, dünya salgınla başlayan sıhhat krizi ve onu takip eden ekonomik krizle sarsılırken Türkiye’nin hedeflerine doğru yürüyüşünü hızlandırdığını anlatım etti. Ekonomi yönetimlerinin önceliğini yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla odaklı büyüme olarak belirlediklerini dile getiren Erdoğan, “İhracatta 2021’i, açıkladık biliyorsunuz, küsurata girmeyeyim, 225 milyar doların üzerinde bir rakamla tamamlamamız doğru yolda ilerlediğimizin ta kendisidir.” diye konuştu.

Türkiye’nin dört bir yanındaki organize sanayi bölgelerinde kapasitelerin artırıldığını, fabrikaların büyütüldüğünü belirten Erdoğan, Gaziantep’te 5 organize sanayi bölgesinin bulunduğunu, şimdi 6’ncısının yapıldığını anımsattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

 

“Evet, bu ulus çalışıyor, sanayicisi çalışıyor fakat ana muhalefet yavrularıyla beraber bu çalışmaları görmüyor. Yeni yatırımlar yapılıyor, salgın öncesine göre istihdamımızı 2 milyon şahıs artırdık. Bu vesileyle hazineye ait ziraat arazilerini kira ile kullanan çiftçilerimize de bir muştu verelim; Hazineye ait ziraat arazilerinin kullanan çiftçilerimizin bu yerleri ecrimisil bedellerinin yarısına kiralayabilmelerini zaten sağlamıştık. Böylece ülke çapında 595 milyon metrekare hazine arazimiz 55 bin çiftçimiz tarafından ekilip, biçilmeye başlanmıştı. Bu çiftçilerimizin tarımsal desteklerden de faydalanabilmelerini temin etmiştik. Şimdi yeni bir kararla bu 55 bin çiftçimizin kira sözleşmelerinin yıllık artış bedelini yüzde 22’den yüzde 9’a indiriyoruz. Bu uygulamadan yeni hazine arazisi kiralayacak çiftçilerimiz de yararlanabilecektir.”

Her alanda milletin yanında olduklarını gösterdiklerini ve göstermeyi sürdüreceklerini belirten Erdoğan, “Bununla beraber sıkıntılar da yaşamıyor değiliz. Döviz kurundaki aşırı dalgalanma ve fiyatlardaki aşırı yükseliş gibi tatsız hadiseleri bu yolda önümüze çıkan dikenler, çakıllar olarak görüyoruz. Milletçe canımızı acıtsa da bunları kısa sürede geride bırakacak ve ülkemizi dünyanın en aka 10 ekonomisi arasına mutlaka iç edeceğiz. Açıkladığımız tedbir paketiyle döviz kuru üzerindeki köpüğü hızla almıştık. İnşallah enflasyon üzerindeki köpüğü de süratle alarak ülkemizi adalet etmediği bu görüntüden kurtaracağız. Vatandaşlarımızı ne döviz kurundaki dalgalanmanın ne fahiş eder artışlarının yükü altında bırakmamakta kararlıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

“BIKMADAN, USANMADAN ANLATMAYI LÜTFEN SÜRDÜRÜN” 

Yeni iktisat programında istihdamı önceliklerinin başına koymalarının sebebinin insanların işine ve aşına halel getirmemek olduğunu söyleyen Erdoğan, asgari ücretten memur ve emekli maaşlarındaki artışa kadar her konuda bu anlayışı gözettiklerini ve hayata geçirdiklerini anlatım etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnşallah en zoru geride bıraktık. Bundan sonra emeklerimizin karşılığını alma, milletimize hedeflerimize adım adım yaklaştığımızı gösterme vaktidir. Sizlerden ricam, bu süreçte vatandaşlarımıza daha fazla ulaşmamız, yaptıklarımızı, yapmakta olduklarımızı, yapacaklarımızı onlara daha sık anlatmamızdır. Bugüne kadar ülkemize kazandırdığımız yapıt ve hizmetleri bıkmadan, usanmadan anlatmayı lütfen sürdürün. Türkiye’nin maruz kaldığı saldırıları ve bunların gerisindeki niyetleri her fırsatta anlatım edin. Muhalefet diye karşımıza çıkartılan yamalı bohçanın kifayetsizliğini ve tutarsızlığını örnekleriyle gösterin. Ülkemizi dünyanın en aka 10 ekonomisinden biri yapma konusundaki kararlılığımızı ve bu çerçevede uyguladığımız politikaların doğruluğunu samimiyetle savunun. Türkiye 2023 hedeflerine ulaştığında milletimizin elde edeceği kazanımları sık sık hatırlatın. Yeni nesillere miras bırakacağımız 2053 vizyonumuzu ve bunun ilk hedefi olan Yeşil Kalkınma Devrimi’ni bilhassa gençlerle daimi paylaşın. Büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasını başaracağımıza olan inancımızı halkımıza ne kadar yansıtırsak onlardan alacağımız destek de o radde aka olacaktır.”

Türkiye 2023 kavşağına yaklaştıkça kendi sorumluluklarının da giderek daha fazla arttığına işaret eden Erdoğan, muhalefetin Türkiye’ye ve geleceğe dair hiçbir vizyonunun, hedefinin ve derdinin olmadığını milletin gördüğünü söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletten umudunu iyice kesen muhalefet ise başarısızlıklarını örtmek, çapsızlıklarını perdelemek için her yola başvuruyor. Yalan, bunlarda bini bir para. Bu denli yalanı başarılı bir şekilde sergileyen bir öbür parti ben siyasi hayatımda görmedim. Ülkemizin karşılaştığı sorunlara makul, mantıklı çözüm önerileri sunmak yerine çareyi vesayete göz kırpmakta, halkımızı kutuplaştırmakta, hatta ülkemizdeki yabancı büyükelçilere şikayet dilekçesi yazmakta arıyorlar. Yamalı bohça ittifakının sözde milliyetçi ortağı şehit yakınlarımıza galiz küfürler savururken ittifakın öbür ortağı ise hemen her gün toplumumuzun bir kesimini alenen tehdit ediyor.” diye konuştu.

“TEK PARTİ FAŞİZMİNE GERİ DÖNDÜLER” 

“Bugüne kadar CHP’nin başındaki zatın tehditlerinden neredeyse payını almayan kalmadı.” ifadesini kullanan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Paşa keyfi bazen isterse hedef tahtasına onu koyuyor. Ağzını her açtığında muhtarlarımızdan öğretmenlerimize, polislerimizden hakimlerimize, valilerimizden AK Parti seçmenine kadar herkese tehditler savuruyor. Bay Kemal, yarın 2 bin civarında muhtarımla burada bir arada olacağım, muhtarlarla nasıl bir araya gelinirmiş sana da bunu göstereceğim. Son günlerde muvazeneyi iyice yitirdiler, gemi iyice azıya aldılar. Öyle ki işi devletin kurumlarını basmaya kadar götürdüler. Hukuk ve demokrasi içinde mesul siyaset yapmak varken bunlar siyasi eşkıyalık yapmaya özen gösterdiler. Millet adına hesap sormakla mafyacılık oynamayı iyice birbirine karıştırır oldular. Baktılar tehdit dili işe yaramıyor, kimse bunlardan korkmuyor, çekinmiyor şimdi de doğrudan millete ve milletin inancına, milletin tarihine, medeniyet değerlerine hakaret etmeye başladılar.

“KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN CHP’Sİ…”

Güya ‘helalleşme’ diyerek çıktıkları yolculukta az gittiler, uz gittiler, dere tepe düz gittiler sonuçta vara vara gene biricik parti faşizmine geri döndüler. Son toplantımızdan bu yana yaşananlar 2022 CHP’si ile biricik parti cephesi arasında zihniyet açısından hiçbir fark olmadığını göstermiştir. Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’si, 1940’ların diktacı, jakoben, millete ve milletin değerlerine hasım CHP’sinin güncel sürümünden ibarettir. Aradan geçen vakitte dünya değişmiş, Türkiye değişmiş, hatta eski çamlar bardak olmuş fakat CHP’nin faşist karakteri ve kafası hep aynı kalmıştır. Kendilerini ne kadar farklı göstermeye çalışırlarsa çalışsınlar bir noktada gerçek yüzlerini ifşa etmekten kurtulamıyorlar. Ajans patentli takiye siyasetleri çıkmaza girdikçe şuur altlarında ne varsa onu konuşuyor, zehirli dillerini ve karanlık niyetlerini belli ediyorlar.”

CHP’Lİ ÖZGÜR ÖZEL’E SERT TEPKİ

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 84 milyonun her bir ferdini öz kardeşleri olarak bağırlarına bastıklarını belirterek, “Cumhur İttifakı olarak karşımızdaki yamalı bohça ittifakının kin ve nefret siyasetini kardeşlik siyasetimizle gene boşa çıkaracağız.” diye konuştu.

Erdoğan, partisinin umumi merkezinde düzenlenen AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in okul öncesi Kur’an kurslarına dair açıklamalarına da değindi.

Özel’in, Diyanet İşleri Başkanlığına saldırdığını, hatta hakaretlerini “Orta Çağ zihniyeti” hezeyanıyla doğrudan milletin inancına ve değerlerine kadar vardırdığını anlatım eden Erdoğan, “Neymiş efendim, dinini, diyaneti öğrenen çocuklar, üniversiteye gidince bilimin b’sini fiziğin f’sini matematiğin m’sini bilmiyormuş. Neymiş, Diyanet İşleri Başkanlığının okul öncesinde evlatlarımıza eğitim vermesi bilimsel değilmiş, devir dışıymış. Bre gafil, asıl devir dışı olan sensin, senin bu faşist zihniyetin. Asıl arkaik olan, asıl gerici olan Orta Çağ karanlığında asıl debelenen sen ve senin gibi meseleye marjinal ideolojilerin beygir gözlüğünden bakanlardır.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ise şöyle seslendi:

 

“Anayasal bir kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığının görevini hakkıyla yapmasından niçin gocunuyorsunuz? İstikbalimizin teminatı olan çocuklarımızın Kur’an’ı, Peygamber Efendimizin örnek hayatını, medeniyet değerlerimizi öğrenmesi sebep sizi rahatsız ediyor? İslam tarihinin en parlak dönemlerine, Batılıların kendilerini tarif için kullandığı ‘Orta Çağ karanlığı’ yaftası vurmaktan utanmıyor musunuz? Bu milletin dininden, Diyaneti’nden, inançlarını özgürce yaşama, evlatlarını özgürce yetiştirme hakkından pasaklı ellerinizi ne zaman çekeceksiniz? Milletimize kimliğini ve karakterini veren mübarek değerlerimizi aşağılamaktan ne zaman vazgeçeceksiniz?

Artık cambazlığı bırakın, sahtekarlığı bırakın. Yeri geldiği zaman Peygamberimize, Kur’an’a sahip çıkacaksınız, yeri geldiği zaman da ağzınızda, dilinizde hangi kusmuk varsa onu kusacaksınız. Çok aleni ve net söylüyorum CHP Genel Başkanı bu skandalı karanlıkta ıslık çalarak geçiştiremez. Bu edepsizlik görmezden gelinerek, susularak, hiçbir şey ham gibi yüksek siyasetçilik oynanarak savuşturulamaz.”

Kılıçdaroğlu’nun başta “Orta Çağ zihniyeti” olmak üzere bu hezeyanları açıklaması, sarahate kavuşturması gerektiğini belirten Erdoğan, “Şayet izah edemiyorsa da çıkıp milletten ve Diyanet camiasından özür dilemelidir. Aksi takdirde milletimiz tıpkı şehit yakınına ağız dolusu küfür eden ittifak ortakları gibi CHP’ye de sandıkta gereken dersi, Allah’ın izniyle verecektir.” dedi.

“NEREYE DÖKÜLÜRSENİZ, DÖKÜLÜN” 

AK Parti olarak meselenin üstüne gitmeye, doğruları her fırsatta millete anlatmaya, “cehalet abidelerinin” maskelerini düşürmeye devam edeceklerini bildiren Erdoğan, hangi inançtan, meşrepten, siyasi görüşten olursa olsun hiçbir insanın ötekileştirilmesine hor, hakir görülmesine, hakarete uğramasına müsaade etmeyeceklerini vurguladı. Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Türk siyasetinin gözünü ve kalbini kin bürümüş bu kifayetsiz muhterisler tarafından lekelenmesine ruhsat vermeyeceğiz. Bunların ahlaksızlığına, ahlak dışı, edep dışı bu ağızlarına bu ülkeyi terk etmeyeceğiz. Muhalefet ne yaparsa yapsın biz son 20 yılda olduğu gibi bir olacağız, kocaman olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep beraber Türkiye olacağız. Utanmadan, sıkılmadan sokaklara döküleceklermiş, meydanlara döküleceklermiş. Siz 15 Temmuz’u görmediniz mi? Nereye dökülürseniz, dökülün, 15 Temmuz’da sokağa dökülenlere bu ulus nasıl dersini verdiyse siz de dökülün, siz de aynı dersi evvelallah alırsınız. Biz de Cumhur İttifak’ı olarak hepinizi önümüze katarız ve gideceğiniz yere kadar kovalarız. “

Erdoğan, 84 milyonun her bir ferdini öz kardeşleri olarak bağırlarına bastıklarını belirterek “Cumhur İttifakı olarak karşımızdaki yamalı bohça ittifakının kin ve nefret siyasetini kardeşlik siyasetimizle gene boşa çıkaracağız.” diye konuştu.

Yunus Emre’nin, “Ben gelmedim dava için, Benim işim sevgi için, Dostun evi gönüllerdir, Gönüller yapmaya geldim.” dizelerini hatırlatan Erdoğan, Yunus Emre’nin izinden giderek, milletle gönül diliyle konuşacak, gönüllere dokunacak, kalpleri fethetmeye çalışacaklarını söyledi. Erdoğan, “Ama gönül dilinden anlamayanlara anladıkları dilden konuşmasını biliriz.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vilayet başkanlarına bugüne kadar verdikleri emekler ve çalışmaları için teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Özgür Özel’e misli tepki: Asıl çağdışı olan, gerici olan sensin!

Genç istihdamı destek paketinin detayları belli oldu

 

KAYNAK: AA


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.