Son dakika haberi: Bilim Kurulu sonrası açıklama! Yüz yüze eğitim ve karantina kararı
  • Bursamız.com
  • Gündem
  • Son dakika haberi: Bilim Kurulu sonrası açıklama! Yüz yüze eğitim ve karantina kararı

Son dakika haberi: Bilim Kurulu sonrası açıklama! Yüz yüze eğitim ve karantina kararı

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yaptı. Bakan Koca, pozitif vakalarda karantina süresinin 7 gün olarak belirlendiğini duyurdu. Koca, yüz yüze eğitimin devam edeceğini açıkladı.

ABONE OL
06/01/2022 01:00
Son dakika haberi: Bilim Kurulu sonrası açıklama! Yüz yüze eğitim ve karantina kararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son dakika haberi: Koronavirüs Bilim Kurulu saat 17.30’da Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle toplandı. Bakan Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı izah yaptı.

5 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı! Rekor sayı

KARANTİNA SÜRESİ 7 GÜNE DÜŞÜRÜLDÜ

Sağlık Bakanı Koca, pozitif vakalarda karantina süresinin 7 gün olarak belirlendiğini duyurdu. Karantina bittikten sonra hafif ya da hiç semptom göstermeyen kişilerin karantinası sona erecek.

Ayrıca, 5’inci günün sonunda PCR testinin negatif çıkması durumunda da karantina bitmiş sayılacak.

TEMASLI KİŞİLER İÇİN KARANTİNA KARARI

Temaslı kişiler son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmiş ise karantinaya alınmayacak.

“OKULLAR KAPANMAYACAK”

Bakan Koca, sima yüze eğitime ilişkin de, “Okullarımızda sima yüze eğitim devam edecektir. Ülkemizdeki tüm müesseseler kapanmadan okullarımız kapanmayacaktır” açıklamasını yaptı.

Sağlık Bakanı Koca’nın yaptığı yazılı açıklamanın tamamı şöyle: 

Vaka sayıları artıyor. Kişisel korunmanın önemi arttı. Kalabalık ortamlardan uzak durulmalı. Bilim Kurulumuz, salginin seyri, karantina kuralları, tedbirler ve aşı programı gündemi ile toplandı. Toplantımızda alınan kararlar maddeler halinde aşağıda sıralanmıştır.

OMICRON VARYANTI HASTANELERİ NASIL ETKİLEDİ?

Omicron varyanti beklendiği üzere önemli bir vaka | artışına sebep olmuş durumda. Vaka sayılarındaki artış hastanelere henüz benzer oranda yansımamıştır. Omicron varyantının en fazla yayıldığı İstanbul’da hastane yükünde belirgin bir artış gözlemlenmemiştir. Omicron varyantının öbür varyantlarla karşılaştırıldığında daha az hasta ettiğini söyleyebilmek için yeterli veri olmamakla beraber mevcut işaretler endişeye sebep olmamaktadır.

AŞI VE HATIRLATMA DOZUNUN ÖNEMİ

Salgının yönetimi açısından hatırlatma dozu + aşılarının önemi artmıştır. Mevcut așı programımıza müsait olarak vatandaşlarımızın hatırlatma dozu aşılarını olması son radde önemlidir. Așı olmuş kişilerin virüse karşı koruma altında olduğu, hastalığa yakalansa bile hastalığı hafif geçirdiği unutulmamalıdır.

Vakaların kolay bulaştığı kapalı ve kalabalık ortamlar;

A) Kalabalık toplantılar B) Ev içi kalabalık ve uzun süreli buluşmalar C) Havalandırması sinirli eğlence mekanları D) Restoran ve kafeteryalarda geçirilen maskesiz uzun sürelerdir.

KARANTİNA SÜRESİ DEĞİŞTİRİLDİ

Karantina sürelerinin mevcut koşullar dikkate alındığında yeniden düzenlenmesinin müsait olacağına karar verilmiştir. Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak belirlenmiştir. 7. günden sonra hafif ya da hiç semptom göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erer. Pozitif vakalar 5. Gün test yaptırmaları durumunda ve test sonucu negatife dönmüşse karantina süresi sona erer. Temaslı kişiler son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşisini olmuş ya da hastalığı geçirmiş ise karantinaya alınmaz. Semptom takibi yaparak maske kullanımı ile günlük yaşamına devam eder. Aşısız ya da hatırlatma dozu aşısı üzerinden 3 ay geçmiş temaslı kişiler 7 gün karantinaya alınır. Semptom takibi yapılır. 5. gün test yaptırıp negatif olan kişiler karantinayı erken sona erdirebilirler.

Bu ortamlarda maske kullanımından taviz verilmemeli ve olası olan en aka sosyal mesafeye uyulmalıdır.

YÜZ YÜZE EĞİTİM SÜRECEK Mİ?

Eğitim kurumlarımızda alınması gereken tedbirleri O içeren çalışma rehberine tam riayet edilerek hareket edilmelidir. Okullarımızda maske kullanımı, hijyen kurallarına uyum ve ortam havalandırma kurallarına tam uyum gerekmektedir. Okullarımızda sima yüze eğitim devam edecektir. Ülkemizdeki tüm müesseseler kapanmadan okullarımız kapanmayacaktır. Tedbirlere uyarak eğitime devam edilecektir.

2 Yeni durumda kişisel tedbirlerin önemi artmıştır.

Kişisel koruyucu ekipman kullanımı, kapalı ve havalandırması kısıtlı ortamlarda uzun süre geçirilmemesi ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

KAYNAK: HABER7


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.