Son Dakika Haberi: İstanbul’da beklenen kar yağışı başladı

Son Dakika Haberi: İstanbul’da beklenen kar yağışı başladı

Son dakika haberi: Olumsuz hava koşulları tüm yurtta etkisini gösteriyor. Sıcaklıkların 12 derece birden düşeceği açıklamalarının ardından İstanbul'da beklenen kar yağışı başladı. Çok sayıda ilde de eğitime ara verildi.

ABONE OL
12/01/2022 15:00
Son Dakika Haberi: İstanbul’da beklenen kar yağışı başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Valiliği, İstanbul Bölge Tahmin Erken Uyarı Merkezi’nin değerlendirmelerine göre, kentte yağmur şeklinde başlayacak yağışın, sıcaklık düşüşüyle karla jülide yağmur ve kar, yüksek kesimlerde ise kar şeklinde olacağının tahmin edildiğini bildirmişti.

Valilik açıklamasında, bölge genelinde halen mevsim normallerinde olan hava sıcaklıklarının yarından itibaren Trakya’dan başlayarak bölge genelinde hissedilir derecede (6 ila 12) azalacağı, hafta sonuna kadar bölge genelinde mevsim normallerinin altında seyredeceğinin tahmin edildiği belirtildi.

SICAKLIKLAR YURT GENELİNDE 6 İLA 12 DERECE AZALACAK

Meteorolojinin son hava durumu değerlendirmelerine göre, ülke genelinin fazla bulutlu ve yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sıcaklıklar, kuzeybatı kesimlerden başlayarak yurt genelinde 6 ila 12 radde azalacak. İstanbul ve Ankara’da kar yağışı bekleniyor.

Karadeniz üzerinden gelmesi beklenen soğuk ve yağışlı havanın etkisiyle yarından itibaren yağışların, Trakya’dan başlayarak bölge genelinde karla jülide yağmur ve kar şeklinde görülebileceği anlatım edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Soğuk ve yağışlı havanın önümüzdeki hafta başından itibaren etkisini kaybetmesi bekleniyor. İstanbul’da yarın hava sıcaklıklarının güçlü poyraz ile beraber hissedilir derecede düşmesi bekleniyor. Yağmur şeklinde başlayacak olan yağışların, sıcaklık düşüşü ile karla jülide yağmur ve kar, yüksek kesimlerde ise kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. 13 Ocak Perşembe günü vilayet genelinde yer yer kar yağışı bekleniyor. İstanbul’da en düşük ve en yüksek hava sıcaklıklar; Çarşamba 3/4, Perşembe 0/2, Cuma -1/4, Cumartesi 1/7, Pazar 2/7. Vatandaşlarımızın ve yetkililerin Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü’nün yayınlayacağı güncel hava tahmin ve uyarı raporlarını takip etmeleri ehemmiyet arz etmektedir.”

İDO VE BUDO’DAN SEFER İPTALLERİ

Bursa Deniz Otobüslerinin (BUDO) ve İstanbul Deniz Otobüslerinin (İDO) bazı seferleri, elverişsiz hava şartları nedeniyle iptal edildi.

Bursa Deniz Otobüslerinin (BUDO) yarın sabah seferleri, olumsuz hava koşulları nedeniyle yapılamayacak.

Büyükşehir Belediyesince işletilen BUDO’nun internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, saat 07.00’deki Bursa (Mudanya)-İstanbul (Eminönü/Sirkeci), 08.30’daki İstanbul (Eminönü/Sirkeci)-Bursa (Mudanya) seferleri gerçekleştirilemeyecek.

Ayrıca 09.30’daki Bursa (Mudanya)-İstanbul (Eminönü/Sirkeci) ve Bursa (Mudanya)-Armutlu (İhlas) seferleri ile 10.00’daki Armutlu (İhlas)-İstanbul (Eminönü/Sirkeci), 10.30’daki İstanbul (Eminönü/Sirkeci)-Bursa (Mudanya) seferleri de programdan kaldırıldı.

İDO’nun internet sitesinde yer meydan açıklamada, 

07:30 Bursa-Yenikapı-Kadıköy-Kabataş, 07:45 Bandırma-Yenikapı-Kadıköy, 08:30 Bursa-Armutlu-Armutlu Tatil Köyü-Yenikapı-Kadıköy, 09:15 Kabataş-Kadıköy-Yenikapı-Bursa, 19:00 Kadıköy-Yenikapı-Bandırma seferleri iptal edildi. 

 

Meteoroloji’den çarşamba gününe ilişkin yapılan uyarılar şu şekilde;

Rüzgarın Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde güçlü (40-60 km/sa), Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında güçlü ve yer yer fırtına (50-90 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden çatı uçması, ağaç devrilmesi, ulaşımda aksamalar gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkat!

Yağışların Marmara’nın doğusu, Akdeniz, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları, Muğla, Konya, Karaman, Çankırı, Amasya, Giresun, Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman çevreleri ile Ankara’nın kuzey kesimlerinde güçlü olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkat!

Hava Sıcaklığı: Kuzeybatı kesimlerde hissedilir derecede olmak üzere kuzey, iç ve garp kesimlerde azalacağı, öbür yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

SİLİVRİ VE ÇATALCA’NIN KÖYLERİNDE KAR YAĞIŞI BAŞLADI

İstanbul’da Silivri ve Çatalca’nın köylerinde kar yağışı başladı. Çatalca-Binkılıç yolunda bir tır kar yağışı nedeniyle kayarak yoldan çıktı.

İstanbul’da beklenen kar yağışı başladı. Silivri ve Çatalca’nın köylerinde sabah saatlerinden itibaren kar yağışı etkili oldu. Çatalca Çakıl Mahallesi’nde ve Silivri’ni bazı köylerinde beyaz örtünün yolları kapladığı görüldü. Çatalca-Binkılıç yolunda ise bir tır, kar yağışı nedeniyle kayarak yoldan çıktı. Ekipler tırın kurtarılması için çalışma başlattı.

TEKİRDAĞ’DA KAR YAĞIŞI BAŞLADI

Malkara ilçesinde sabah saatlerinde etkili olan sağanak gece saatlerinde kar yağışına dönüştü.

Yüksek kesimlerle İstanbul ve Çanakkale’ye ulaşımın sağlandığı siyah yolunda yoğun kar yağışı devam ediyor. Kara yollarında kar küreme ve tuzlama çalışmaları başlatıldı.

Sıcaklığın sıfırın altında 1 radde ölçüldüğü ilçede kar yağışının yarın da etkili olması bekleniyor.

BOLU DAĞI’NDA KAR YAĞIŞI BAŞLADI

D-100 siyah yolunun Bolu Dağı kesiminde kar yağışı başladı.

Sisin de etkili olduğu bölgede yağış, Abant Kavşağı, Seymenler, Karanlıkdere, Bakacak ve Elmalık mevkilerinde görülüyor.

Kara yolunun Düzce kesiminde ise Yumrukaya mevkisinde sis ve yağmur nedeniyle görüş mesafesi azaldı.

Karayolları ekiplerinin tuzlama çalışması yaptığı güzergahta, trafik polisleri de sürücüleri sis, yağmur ve kar yağışına karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Öte yandan Bolu şehir merkezinde de sağanak etkili oluyor.

EĞİTİME ARA VERİLEN İLLER

Olumsuz hava koşulları ve kar yağışı nedeniyle birçok ilde eğitime fasıla verildi.

KONYA 

Konya şehir merkezinde yağmur etkili olurken, Toros Dağları eteklerindeki Seydişehir, Hüyük ve Derebucak ilçelerinde ise kar yağdı. Kar kalınlığı ilçe merkezlerinde 30, yüksek kesimlerde ise 70 santimetreye ulaştı. Kar yağışı nedeniyle Seydişehir, Hüyük ve Derebucak ilçeleri ile Selçuklu ilçesinin Tepekent ve Başarakavak mahallelerinde sima çehre yüze eğitime bugün fasıla verildi. Hamile ve engelli kamu kurumu çalışanları da bugün idari izinli sayılacak.

DENİZLİ

Denizli’nin Çameli ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle okullar bir gün tatil edildi.

Çameli Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada, “İlçemizde mevcut olumsuz hava şartları insan sağlığı ve trafik güvenliği riskleri oluşturabileceğinden 12 Ocak 2022 Çarşamba günü 1 gün süreyle, sima yüze eğitime fasıla verilerek uzaktan eğitimle eğitim öğretime devam edilmesine, engelli ve gebe personellerin idari izinli sayılmasına Kaymakamlığımızca karar verilmiştir” denildi.

Öte yandan, akşam saatlerinde etkisini arttıran kar yağışı ilçe merkezinde yaklaşık 20 santimetreye ulaşırken en yüksek kesimde 40 santimetreye ulaştığı öğrenildi. Hava sıcaklığının ise eksi 3 dereceye kadar düştüğü bildirildi.

ÇANAKKALE

Valilikten yapılan açıklamada, yarın bölge genelinde hava şartlarında olumsuzluk yaşanmasının ve kar yağışının beklendiği belirtildi.

Bu nedenle, vilayet genelinde taşımalı eğitime 1 gün fasıla verildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yine vilayet genelinde köy okullarımızda ve bu okullarda vazife yapan öğretmenlerimizin birçoğu vilayet ve ilçe merkezlerinden günübirlik bu okullara gidip geldikleri ve öğrencilerinin aka kısmı eğitime taşıma yoluyla eriştikleri için, yarın eğitim ve öğretime 1 gün fasıla verilecektir. Bu kapsamdaki öğrencilerimiz, eğitimlerine EBA üzerinden devam edebileceklerdir. Taşımalı eğitim dışındaki eğitime fasıla verilmesi kararı, oluşan şartlara göre ilçe bazında kaymakamlıklarımızca değerlendirilerek alınacak olup, bu kararlar en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Ayrıca, aynı gün vilayet genelinde kronik hastalığı bulunan , gebe ile engelli personeller 1 gün idari izinli sayılacaklardır.”

KIRKLARELİ

Kırklareli`nin Kofçaz ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün fasıla verildi.

Bu arada, kar yağışı Kofçaz, Demirköy ve Bulgaristan`a ulaşımın sağlandığı Dereköy Sınır Kapısı yolunda yoğun şekilde devam ediyor.

KONYA

Konya’da yoğun kar yağışı nedeniyle kentin güneyindeki Seydişehir, Derebucak ve Hüyük ilçelerinde okullarda sima yüze eğitime bugün, 1 gün fasıla verildi. Hamile ve engelli kamu kurumu çalışanları da bugün idari izinli sayılacak.

Uzaktan eğitim kararı alınan ilçede, engelli ve gebe kamu görevlileri de idari izinli sayılacak.

TUNCELİ

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde 3 gündür etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Kar kalınlığının 70 santimetreyi bulduğu ilçede eğitime verilen fasıla bir gün daha uzatıldı.

Ovakcık’ta 3 gündür aralıksız yağan kar yağışı hayatı durma noktasına getirdi. İlçe merkezinde 70 santimetreyi bulan kar kalınlığı, yüksek kesimlerde bir metreyi aştı, 20 köy yolu ulaşıma kapandı. İlçede etkisini arttıran kar yağışı nedeniyle eğitime verilen fasıla bir gün daha uzatıldı.

Kaymakamlık, kamu kurumlarında çalışan gebe ve engelli personelin bir daha izinli sayılacağı açıklamasını yaptı.

Yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşım sağlanamayan köy yollarının açılması için ise ekiplerin çalışmaları aralıksız sürüyor.

Öte yandan, Tunceli Valiliği kar yağışı ve tipi nedeniyle Pülümür-Erzincan Karayolu’nu kullanacak sürücülerin yanlarında zincir ve çekme halatı bulundurmaları konusunda uyardı.

 

BİNGÖL

Bingöl`ün Karlıova ilçesinde kar yağışı ve buzlanma nedeniyle taşımalı okullarda eğitime 1 gün fasıla verildi.

 


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.