TBB ve barolar, avukat Yıldız’ın öldürülmesine ilişkin hukuki süreci takip edecek
  • Bursamız.com
  • Gündem
  • TBB ve barolar, avukat Yıldız’ın öldürülmesine ilişkin hukuki süreci takip edecek

TBB ve barolar, avukat Yıldız’ın öldürülmesine ilişkin hukuki süreci takip edecek

ABONE OL
12/01/2022 01:10
TBB ve barolar, avukat Yıldız’ın öldürülmesine ilişkin hukuki süreci takip edecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBB, TBB Kadın Hukuku Komisyonu ve 79 baronun yaptığı ortak açıklamada, Yıldız’ın öldürülmesi dolayısıyla keder ve öfke içerisinde bulunulduğu belirtildi.

“DEHŞET VERİCİ”

Yıldız’ın ailesine ve hukuk camiasına başsağlığı dilenen açıklamada, “Meslektaşımızın kamuya aleni bir yerde, polislerin hadise yerine intikal etmesine rağmen eski nişanlısı tarafından silahla katledilmesi, ülkemizde kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin ne kadar rahat işlenir hale geldiğini göstermesi açısından da dehşet vericidir.” denildi.

“KADIN CİNAYETLERİNİN ÖNLENMESİ İÇİN YASALAR ETKİSSİZ UYGULANMALI”

Açıklamada, kadınların ömür hakkına yönelik sistematik hal meydan kadın cinayetlerinin önlenmesi için yasaların eksiksiz uygulanması, önleyici, koruyucu tedbirlerin alınması, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların bir lahza önce hayata geçirilmesi talep edildi. Kadınların ömür hakkının korunmasının devletin görevi olduğu vurgulanan açıklamada, bu sorumluluğun yerine getirilmesi istendi.

DANIŞTAY’A İSTANBUL SÖZLEŞMESİ ÇAĞRISI

Açıklamada şunlar kaydedildi: “İktidar kadına yönelik şiddetle samimi ve etkin bir mücadele yerine, tam tersi kadınların ömür ve özgürlüklerinin güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden imzayı çekerek kadınları daha da korumasız bırakmıştır. Bu nedenle öncelikle iktidarı İstanbul Sözleşmesi’ne yine imza vermeye, Danıştayı ömür hakkından yana bir tutum alarak, hukuka aykırı bir şekilde İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın çekilmesine ilişkin işlemin iptali için açılan davaları kabul etme yönünde karar almaya çağırıyoruz.

“SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Kadın kazanımlarının kaybına yol açacak her türlü söylem ve yasal düzenlemelerin kadınların ömür haklarına saldırı oluşturduğu açıktır. Nitekim İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın çekilmesi, 6284 sayılı yasanın etkin uygulanmaması, nafakanın tartışılmaya açılması kadının özgür bir fert olduğunu kabul etmeyen zihniyete cesaret verdiği ve bunun sonucunda kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin artmasına yol açtığı aşikardır. Bu nedenle bir kere daha Medeni Kanun’a ve 6284 sayılı yasaya dokunulmamasının, yasaların etkin bir şekilde uygulanmasının ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların acilen oluşturulmasının önemini vurguluyoruz.”

Ortak açıklamada, Yıldız’ı öldüren zanlının en ağır cezayı alması için yasal sürecin takipçisi olunacağı vurgulandı.

Son dakika gündem: TUZLA’DA ÖLDÜRÜLEN AVUKATIN KARDEŞİ: ABLAM DEFALARCA ŞİKAYETÇİ OLDU

AA / Kemal Karadağ – Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.