Toplantıya damga vuran kare! Cumhurbaşkanı Erdoğan konuştu, AB büyükelçileri tek tek not aldı
  • Bursamız.com
  • Gündem
  • Toplantıya damga vuran kare! Cumhurbaşkanı Erdoğan konuştu, AB büyükelçileri tek tek not aldı

Toplantıya damga vuran kare! Cumhurbaşkanı Erdoğan konuştu, AB büyükelçileri tek tek not aldı

ABONE OL
14/01/2022 00:30
Toplantıya damga vuran kare! Cumhurbaşkanı Erdoğan konuştu, AB büyükelçileri tek tek not aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün AB Üyesi ülkelerin Ankara Büyükelçileri ile düzenlenen toplantıda konuştu. “Avrupa Birliği tarafından beklediğimiz karşılığı göremedik. Bize karşı oyalama taktikleri uygulandı” diyen Erdoğan,sözlerini “Tam üyelik yolunda attığımız adımların nasıl engellediğini bizzat gördüm, yaşadım. Maruz kaldığımız adaletsizliklere rağmen AB bizim stratejik önceliğimiz olmayı sürdürüyor” ifadeleri ile sürdürdü.

KONUŞMASINDAN NOTLAR ALDILAR

AB büyükelçilerinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasını dikkatle dinlediği anlar kameraya yansıdı. Büyükelçilerin, Erdoğan’ın verdiği mesajları biricik tek not aldığı görüldü.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları:

“Salgın ile beraber Avrupa Birliği içindeki siyasi, coğrafi ve ekonomik ayrışmalara daha belirgin hale geldi. Bu hal AB içindeki pek fazla konunun geri itilmesine sebep oldu. AB maalesef İslam düşmanlığı, göçmen konusunda bir adım atamadı. Konuya yakın herkes bu konuda kilit ülkenin Türkiye olduğunu bilmektedir. Türkiye ve AB’nin ilişkileri ileri taşıması her anlamda ehemmiyet kazanmıştır.

“BEKLEDİĞİMİZ KARŞILIĞI GÖREMEDİK”

Diyalog ve diplomasiden yana gayret gösterdik. Üzülerek söylemek isterim ki AB’den beklediğimiz karşılığını göremedik. Bize karşı oyalama taktiği uygulandı. Asıl üzerinde düşünülmesi gereken birliğin çıkarlarının birkaç ülkenin ihtiraslarına teslim edilmesidir. Avrupa ve Türkiye’nin çevresinde yaşanan mevcut krizler çözülmedikçe göç baskısının azalmasını beklemek gerçekçi değildir.

“ARAMIZDAKİ MESELELERİ HALLEDEBİLECEĞİMİZE SAMİMİYETLE İNANIYORUM”

500 bine yakın Suriyeli misafirimizin evlerine güvenli dönüşünü sağladık. Göç konusunda AB’den biricik beklentimiz adil yük paylaşımıdır. Bu süreçte geri itme hadiselerine ve göçmenlere yönelik uluslararası hukuka aykırı davranışlara son verilmedir. Ege’deki olaylarla ilgili Avrupa’dan daha vicdanlı sesler yükseltmesini bekliyoruz. Önümüzdeki dönemde vize serbestisi konusunda ilerleme kaydetmemiz gerekiyor. Geçen yıl komşumuz Yunanistan ile diyalog kanallarını açtık. Aramızdaki meseleleri halledeceğimize samimiyetle inanıyorum.

“AB AÇISINDAN MUHASEBE YAPMA ZAMANI GELMİŞTİR”

Türkiye’nin Kıbrıs meselesi hakkındaki görüşü nettir, 50 yıldır süren müzakere sürecinin sebep çözüme kavuşmadığı nettir. Rumlar Ada’nın kendilerine ait olduğu zihniyetinden kurtulamadı. AB Kıbrıs Türklerinin haklarını görmezden geldi. KKKTC ile gayret harcamaya devam ediyoruz. AB açısından samimi bir muhasebe yapma zamanı gelmiştir, AB 2004’te verdiği sözleri tutarak Cenevre’de sunulan teklifi değerlendirmelidir.

“AB İLE YENİ BİR SAYFA HAZIRLIĞINDA OLDUĞUMUZU İLETMENİZİ RİCA EDİYORUM”

Tam üyelik yolunda attığımız adımların nasıl engellediğini bizzat gördüm, yaşadım. Maruz kaldığımız adaletsizliklere rağmen AB bizim stratejik önceliğimiz olmayı sürdürüyor. Bu tecrübeler ışığında Avrupa kıtasının bir parçası olan Türkiye, AB’nin tam üyesi hedefine bağlıdır. 2021-2023 yıllarını kapsayan çalışmalarımıza sürat verdik. Paris İklim Anlaşması’nı onayladık. AB ile amel birliğimizi güçlendirmeye hazırız. Sizlerden lüzumlu Brüksel’e gerek başkentlerinize yapacağınız münasebetlere Türkiye’nin AB ile yeni bir sayfa hazırlığında olduğunu iletmenizi rica ediyorum.”

Olgun Kızıltepe olgun.kiziltepe@haberler.com Haberler.com – Son Dakika Haberleri

Ankette Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısına Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’nu çıkarttılar, sonuç çarpıcı oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’nun diri yayın davetine yanıt: Ben seni muhatap alır mıyım?

Haberler.com – Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.