Türkiye için ‘su stresi’ kapıda! Uzman isim uyardı

Türkiye için ‘su stresi’ kapıda! Uzman isim uyardı

Prof. Dr. Yüksel Ardalı: Yıllık içme suyunun kişi başına bin 700 metreküpün altına düştüğü durum anlamına gelen 'su stresi' henüz başlamamış görünüyor. Fakat sıcaklık artışları böyle devam ederse bize de çok yakın olduğunu söyleyebiliriz.

ABONE OL
12/01/2022 13:00
Türkiye için ‘su stresi’ kapıda! Uzman isim uyardı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

OMÜ Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi, Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yüksel Ardalı, suyun kullanımı konusunda uyarılarda bulunarak kuraklığın yakın geleceğin önemli bir problemi olacağını anlatım etti. Su kaynaklarının azalması ve kirliliğe dikkat çeken Prof. Dr. Ardalı, “Bütün dünyada ab kaynaklarının kirlenmesi aka bir problem. Bizi bekleyen öbür bir şey var; suların azalması ile beraber kirlilikler daha konsantre olacak. Bizlerin de suyu kullanılabilir bir hale getirmemiz problem oluşturacak. Yağış olduğu için ab problemi yaşanmayacağı düşünülebilir, fakat belde merkezleri çoğunlukla beton. Yağışlar yer altı sularına karışmıyor, denize doğru gidiyor. Denize gittikten sonra o suyu kullanabilmek için maliyeti yüksek işlemler gerekiyor. Kısacası fazla yağış olması ab kaynaklarımızın dolacağı anlamına gelmiyor. Bir anda fazla yağış olması da sel gibi afetlere sebep oluyor” dedi.

‘BAKIŞ AÇIMIZI DEĞİŞTİRMEMİZ GEREKİYOR’

Su kullanımının önemine değinen Prof. Dr. Ardalı, şunları söyledi:

“Su kaynaklarındaki azalmayla kirlilik konsantrasyonları artıyor. Örneğin anneyi karnındaki bebeğe bağlayan kordonda mikroplastik bulunuyor. Bunlar gerçekten fazla önemli. Bu yüzden bir lahza önce önlemlerin alınması, harekete geçilmesi gerekiyor. Suların dikkatli kullanılması gerçekten fazla önemli. Bunun da ötesinde endüstride ve tarımda kullanılan suyun fazla iyi yönetilmesi gerekiyor. Halka çeşmeden gelen suyun içme suyu arıtma tesisinden çıktığını anlatmamız lazım. Biz ne yapıyoruz bu suyla, bahçe suluyoruz, araba yıkıyoruz, tuvalette kullanıyoruz. Bu gerçekten aka bir israf. Tuvalette kullanılan suyun illaki içme suyu olması gerekmiyor. Bu konuda bakış açımızı biraz değiştirmeniz gerekiyor. Ön hazırlığını yapıp ab konusunda mutlaka harekete geçmemiz gerekiyor. Avrupa, hatta dünya bunu fark etti ve ‘Su Çerçeve Direktifi’ hazırladı. Büyük havzalar oluşturdu ve bu havzalardaki ne kadar içilebilir ne kadar kullanılabilir şekilde analizler yaptı” 

‘SU SIKINTISI ARTACAK’

Kişi başına düşen suyun yıllar geçtikçe azaldığının altını çizen Prof. Dr. Ardalı, “Kişi başına düşen ab miktarı yıllar geçtikçe azalıyor. Su indeksi hesaplandığında Türkiye’de, yıllık içme suyunun şahıs başına bin 700 metreküpün altına düştüğü hal anlamına gelen ‘su stresi’ henüz başlamamış görünüyor. Fakat sıcaklık artışları böyle devam ederse bize de fazla yakın olduğunu söyleyebiliriz. Birkaç yıl içerisinde ab sıkıntısının artacağını görebiliyoruz” diye konuştu.


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.