Van’da gösteri ve yürüyüş yapmak 15 gün yasaklandı

Van’da gösteri ve yürüyüş yapmak 15 gün yasaklandı

Van'da, gösteri ve yürüyüşlere güvenlik gerekçesiyle 15 gün yasak getirildi. Kentte düzenlenecek imza kampanyası ile bildiri, broşür ve el ilanı dağıtımının da mülki idare amirinin iznine bağlandığı belirtildi.

ABONE OL
12/01/2022 19:45
Van’da gösteri ve yürüyüş yapmak 15 gün yasaklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Valilikten yapılan açıklamada; olası olayların önüne geçmek, halkın can ve mal güvenliğini sağlamak için 14-28 Ocak’ta yapılacak her türlü gösteri, yürüyüş, miting, toplantı, çadır kurma, oturma eylemi gibi etkinliklerin yasaklandığı belirtildi. Valilik açıklamasında, şunlar kaydedildi:

“Anayasamızda ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylemler ile saldırı olaylarının önüne geçmek, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerini sağlamak, terör örgütlerinin planlarını bertaraf etmek ve bu bağlamda, milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve umumi sağlığın korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel adalet ve özgürlükler ile başkalarının adalet ve özgürlüklerinin ve umumi asayişin devamının temini ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi amacıyla;  Van ili coğrafi sınırları içerisinde 14/01/2022 tarihinden geçerli 28/01/2022 tarihi de iç olmak üzere (15) gün süre ile; 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü ve aleni hava toplantıları 2911 Sayılı Kanunun 17. Maddesine istinaden yasaklanmıştır. İlimizde düzenlenecek olan basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılmasının, çadır ve stant kurulmasının/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması, 5442 sayılı İl idaresi Kanununun 11. Maddesinin (a) ve (c) fıkra hükümleri gereğince belirtilen tarihler arasında mülki idare amirinin iznine bağlanmıştır.”

KAYNAK: DHA


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.