Yargıtay ile Rus yargısı arasında iş birliği için mutabakat zaptı imzalandı
  • Bursamız.com
  • Gündem
  • Yargıtay ile Rus yargısı arasında iş birliği için mutabakat zaptı imzalandı

Yargıtay ile Rus yargısı arasında iş birliği için mutabakat zaptı imzalandı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Rusya Federasyonu Başsavcılığı arasında iş birliğinin güçlendirilmesi ve deneyimlerin paylaşılması amacıyla mutabakat zaptı imzalandı.

ABONE OL
14/01/2022 09:15
Yargıtay ile Rus yargısı arasında iş birliği için mutabakat zaptı imzalandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya Başsavcılık binasında düzenlenen törende Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin ve Rusya Federasyonu Başsavcısı İgor Krasnov, mutabakat zaptını imzaladı. Mutabakat zaptına göre, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Rusya Federasyonu Başsavcılığı arasında amel birliğinin güçlendirilmesi sağlanacak ve karşılıklı olarak deneyimler paylaşılacak.
Törende konuşan Şahin, Rusya Başsavcılığının kuruluşunun 300. yılını kutlayarak, uluslararası suç örgütleri, insan ticareti, göçmen kaçakçılığı, uyuşturucu ticareti, hudut aşan suç örgütleri ile ülkelerin ortak mücadele etmesi gerektiğine dikkati çekti.
Şahin, “Bu cin hudut aşan suçlarla etkin mücadele için uluslararası amel birliğinin olması gerekir. Bu cin suçlar, her toplumun huzuruna ve ülkelerin ekonomisine aka ziyan vermektedir.” ifadesini kullandı.
Ayrıca Şahin, Rusya’nın bilişim suçlarıyla mücadele için hazırladığı ve Birleşmiş Milletlere (BM) sunduğu taslağı inceleyeceklerini belirtti.

– Kazakistan’daki olaylar ortak mücadeleyi gerektiriyor
Rus Başsavcı Krasnov da iki ülkenin siber dolandırıcılık, terör, ırkçılık ve hudut aşan suç örgütleri ile ortak mücadeleye amade olduğunu vurgulayarak, “Eminim bu mutabakat zaptı iki ülkenin beraber katedeceği yolun ilk adımıdır. Orta Asya’da ve Kazakistan’daki son yaşanan gelişmeler bizi fazla tedirgin ediyor. Tabii ki bu da terörizme ve ırkçı ideolojilere karşı beraber mücadele etmemiz gerektiğini gösteriyor.” dedi.
Türkiye’de Yargıtay’ın kurum olarak zengin bir tecrübeye sahip olduğunun ve fazla önemli zorluklara karşı mücadele verdiğinin altını çizen Krasnov, Yargıtay Başsavcısı Şahin’in, 15 Temmuz 2016’da, FETÖ terör örgütünün darbe girişimi ile ilgili davaları bizzat takip ve kontrol ettiğini hatırlattı.
Son dönemde darbe girişimlerinin internet vasıtasıyla, bilhassa de “darknet” ile gerçekleştirildiğine dikkati çeken Krasnov, Rusya’nın bilişim suçları ile mücadele için BM’ye bir taslak sunduğunu kaydetti.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Rusya Federasyonu Başsavcılık makamının 300. yıl dönümü kapsamında, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katıldığı Moskova’daki uluslararası programa iştirak etmişti. Şahin’in Moskova’daki temaslarında, Yargıtay Cumhuriyet savcıları Dr. İlknur Altuntaş, Mustafa Başer ve Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar da amade bulundu.

KAYNAK: AA


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.