Yüzde 125’e varan zam sonrası vatandaş isyanda! Herkes faturalardaki artışa tepki gösteriyor
  • Bursamız.com
  • Gündem
  • Yüzde 125’e varan zam sonrası vatandaş isyanda! Herkes faturalardaki artışa tepki gösteriyor

Yüzde 125’e varan zam sonrası vatandaş isyanda! Herkes faturalardaki artışa tepki gösteriyor

ABONE OL
15/01/2022 22:20
Yüzde 125’e varan zam sonrası vatandaş isyanda! Herkes faturalardaki artışa tepki gösteriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1 Ocak 2022’den geçerli olmak üzere tabii gaz ve elektriğe zam geldi. Konutlarda kullanılan tabii gazın ünite fiyatında yüzde 25, elektrik üretimi için kullanılan tabii gazın ünite fiyatında yüzde 15, elektrik üretimi dışında kullanılan doğalgazın ünite fiyatında ise yüzde 50 artış oldu. Yeni yılla beraber elektrik faturalarında kademeli tarife sistemine geçildi. Yeni sistemle beraber elektrik faturaları iki tarifeye ayrılırken, elektrik fiyatlarına yüzde 50 ile yüzde 125 arası zam yapıldı. 1 Ocak’tan itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kilovatsaate kadar olan tüketim miktarları için nihai eder kilovatsaat başına 1 lira 37 kuruş, aylık tüketimi 150 kilovatsaat üzeri olan mesken aboneleri için ise kilovatsaat başına 2 lira 6 kuruş uygulanacak.

FATURALAR ŞUBAT AYINDA DAHA DA KABARACAK

Zamlı tarifelerin ilk faturaları da 10 Ocak itibarıyla kesilmeye başlandı. Ancak zamlı tarifeler vatandaşı bir hayli zorlayacak gibi duruyor. Üstelik ocak ayında kesilen faturaların tamamı zamlı değil. Sadece 10-15 günlük kısımları zamlı. Bu da demek oluyor ki şubat ayında faturalar daha da kabaracak.

EPDK FATURALARI İNCELEMEYE ALDI

Bazı vatandaşlar aralık ayındaki kullanımlarında zamlı tarifeden kesildiğini iddia ediyor. Hatta bu iddia üzerine EPDK inceleme başlattı. Faturaları lens altına meydan EPDK, “Her tüketici, kullandığı ayın tarifesine göre elektrik faturası öder. Farklı ayın tarifesini uygulayan şirket ağır bedel ödemek durumunda kalır. Süreci titizlikle takip edeceğiz” açıklamasında bulundu.

EPDK’nın ardından bir izah da Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği’nden (ELDER) geldi. ELDER’in açıklamasında, “Elektrik faturalarında 2021 Aralık ayına ait tüketimlerin eski tarifeye göre, 2022 Ocak ayına ait tüketimlerin ise mevcut devre tarifesiyle kademeli olarak fiyatlandırıldığını bildirdi.” denildi.

ZAMLI FATURALAR VATANDAŞI KIZDIRDI

2022 yılının ilk zamlı faturaları vatandaşları da kızdırdı. Sosyal medyadan faturalarını paylaşan vatandaşlar, adeta ateş püskürdü. Kiminin faturası 2 kat, kimini 3 kat artarken, bazen de iki şahıs yaşamalarına rağmen gelen bin liralık elektrik faturasına başkaldırı etti. Bazı vatandaşlar yaptığı paylaşımlarla aralık ayı tüketimlerinin de zamlı kesildiğini öne sürdü.

İşte sosyal medyada zamlı faturalara gelen tepkilerden bazıları:

Mesut Şahin mesut.sahin@haberler.com Haberler.com – Ekonomi Haberleri

Bakan Yanık tabii gaz yardımının detaylarını anlattı: Hane başı 450 lira ile 1.150 lira arsında destek sağlanacak

Haberler.com – Ekonomi Haberleri


En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.