Fulya Kalfa: Doğuştan televizyoncuyum

Fulya Kalfa: Doğuştan televizyoncuyum

CNN Türk Ana Haber sunucusu Fulya Kalfa, “Oyuncak bebekle değil, mikrofonla oyun oynadığım bir çocukluk yaşadım. Doğuştan televizyoncuyum bence” dedi.

ABONE OL
15/01/2022 16:30
Fulya Kalfa: Doğuştan televizyoncuyum
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SENEM AYDIN – Fulya Kalfa, CNN Türk Ana Haber sunuculuğu ile hayallerini yaşadığını söylüyor. “Başarmış olmak gururlandırıyor” diyen Kalfa ile kariyer serüveninden habercilik anlayışına, özel hayatından hedeflerine pek fazla şeyi konuştuk.

– ‘Günün Sonu’ programının ardından CNN Türk Ana Haber’le izleyici karşısına çıkmaya başladınız. Ana haber hayaliniz miydi?

Oyuncak bebekle değil, mikrofonla oynadığım bir çocukluk yaşadım. Kız kardeşim Aslıcan ile televizyonculuk oynardık. Ben sunucu olurdum, kardeşim konuğum. Bir de anneannem kamera hediye etmişti. Televizyon programları yapıp, kayda alırdım. Her akşam mutlaka haberleri izlerdim. Spikerleri dikkatle takip ederdim. Doğuştan televizyoncuyum bence. Başka bir meslek sahibi olmak hiç aklıma gelmedi. Ve evet ana haber sunmak en aka hayalimdi. Hayallerimin en başında da CNN Türk’ün ana haber bültenini sunmak vardı. Şu anda da fazla şükür gerçeğe dönüştü. Üç senedir Türkiye’nin en iyi haber ekibinin hazırladığı ana haber bültenini sunuyorum.

– Sıcak gündemin yoğun olduğu bir süreçten geçiyoruz. Bu dönemde haberci olmak nasıl?

Habercilik, bitmeyen adrenalin demek. Evet şu anda hem dünyada pek fazla bölgede hem de ülkemizde sıcak bir gündem var. Bir haberci olarak haber takibim 24 saat devam ediyor. Bu dönemde bir dakikayı, ufak bir gelişmeyi dahi atlama şansım yok. Ama bu tempo benim mesleği sevmemdeki en aka sebep.

– Yayına nasıl hazırlanıyorsunuz?

Gün benim için gazeteler, köşe yazıları ve yabancı ajans takipleriyle başlıyor. Hem ülkemizdeki hem de yabancı kanalları takip ediyorum. CNN Türk’te işinin en iyilerinden oluşan bir ekiple çalıştığım için fazla şanslıyım. Haber merkezimizin sloganı ‘İlk Bilen Siz Olun’. Ben de her an, her gelişmeye karşı amade olacak şekilde çalışmalarımı gerçekleştiriyorum. Her gün müdürlerimizin ve tüm ünite şeflerimizin katıldığı ana haber toplantımızda bültenimizin temelini oluşturuyoruz.

– Koronavirüs döneminde hafta içi her gün ekranda olmak sizi zorluyor mu?

Tarihe geçecek fazla farklı günlerden geçtiğimizi düşünüyorum. Birkaç yıl önce herkesin maskelerle dolaştığına dair bir fragman gösterseler aklımıza ilim kurgu filmi gelirdi muhtemelen. Türkiye’nin günlük koronavirüs tablosu her akşam benim yayın saatimde açıklandı. Ekran başındakiler ne kadar vaka sayılarını merak ettiyse, ben de aynı şekilde aktardım. İnsanların beni sokakta gördüklerinde de akıllarına o günler geliyor. Hatta “Koronavirüsün gülen yüzü” esprisi bile yapılmıştı. İzleyiciyle aramızda güzel ve romantik bir bağ oluştu. Herkesin sokağa çıkmaya korktuğu o günler de iç ana haberimize olan ilgi cesaret verdi. Bu yüzden zorlanmadım.

– “CNN Türk’te çalışmak hayalimdi” dediniz, başarmış olmak nasıl hissettiriyor?

Öncelikle gururlandırıyor. CNN Türk fazla önemli bir marka. Bu markanın içindeyse sıcacık bir aile var. Demirören Medya TV Grup Başkanı Murat Yancı da hep bunun altını çizmiştir. Bu aka ailenin bir parçası olmak fazla mesut ediyor.

– İlerisi için öbür neler düşlüyorsunuz?

En aka hedefim fazla iyi bir televizyoncu olmak, mesleğimin hakkını vermek. Yazmak da benim için ayrı bir tutku. Hem ekranda hem de yazılı alanda mevcut olmak istiyorum.

– Evlenip, ana olmak hayallerinizi süslüyor mu?

Kısmet bu işler fakat çocukları fazla sevdiğimi söyleyebilirim. Bu yıl teyze oldum. Yeğenim Kuzey Doruk’la hayata bakış açım değişti.

‘Hayata pozitif bakıyorum’

– Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü mezunusunuz. Televizyonculuk kariyeriniz nasıl başladı?

Kariyerime Ankara’da TV8’de başladım. Asistanlık, yapımcılık, editörlük ve yönetmenlik yaptım. Çok çalıştım. Uyku nedir bilmezdim. Heyecanlı ve istekliydim. Çok güzel yıllardı. Kamera arkasındaki deneyimimi ekran önüne taşımak için İstanbul’a taşındım.

– Sadri Alışık Kültür Merkezi’nde Temel Oyunculuk eğitimi aldınız. Bugüne kadar içinde olmak istediğiniz bir proje çıkmadı mı hiç?

Eğitime fazla ehemmiyet veriyorum ve pek fazla alanda kendimi eğitmeye çalışırım. Oyunculuk eğitimini de kişisel gelişimim için aldım. Hocalarım yetenekli olduğum görüşündeydi fakat ben oyunculuk yapmayı düşünmedim ve o yönde ilerlemedim. Tercihimi hep habercilikten yana kullandım. Eğitimlerimin mesleğime katkısının olduğunu düşünüyorum.

– Ekran dışında Fulya Kalfa nasıl biridir?

Hayata pozitif bakmaya çalışırım. Asla kinci değilim. Bana kötülük yapanın kendisine kötülük yaptığını düşünürüm, takılmam. Kendimle barışığım. Diğer bir yanım da inanılmaz romantik olmam. Aileme fazla düşkünüm. Hayvanseverim. Kedim Şans hayatımdaki gerçek şanslarımdan… Spor vazgeçilmezim. Haftada 2-3 kere pilates yapıyorum. Seyahat etmek, yeni yerler görmek tutkum.


    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.