Afganistan’a dönene yeni hayat: Kızılay ülkelerine dönen Afganlara iş imkanı sağlıyor
  • Bursamız.com
  • Yaşam
  • Afganistan’a dönene yeni hayat: Kızılay ülkelerine dönen Afganlara iş imkanı sağlıyor

Afganistan’a dönene yeni hayat: Kızılay ülkelerine dönen Afganlara iş imkanı sağlıyor

Kızılay’ın Afganistan’da yürüttüğü “Gönüllü Geri Dönüş Sonrası Destek Programı” sayesinde Türkiye’den ülkelerine dönen Afganlara geçimlerini sağlayabilmeleri için iş imkanı sağlanıyor. Şimdiye kadar 65’in üzerinde işletmenin kurulduğu projeyle, 6 ay kira desteği de sağlanıyor.

ABONE OL
06/01/2022 00:30
Afganistan’a dönene yeni hayat: Kızılay ülkelerine dönen Afganlara iş imkanı sağlıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Kızılay’ının Afganistan’da yürüttüğü “Gönüllü Geri Dönüş Sonrası Destek Programı” sayesinde Türkiye’den kendi istekleriyle ülkesine dönen Afganlara geçimlerini sağlayabilmeleri için amel imkânı sağlanıyor.

Kızılay’ın destekleriyle gerçekleştirilen proje İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği ve Afganistan Göçmenler Bakanlığı’nın amel birliğiyle hayata geçiriliyor. Türk Kızılay’ı Uluslararası İlişkiler Müdür Yardımcısı Alper Küçük projenin ayrıntılarını ve bugüne kadar verilen destekleri Yeni Şafak’a anlattı.

65’İN ÜZERİNDE İŞLETME KURDUK

Çeşitli sebeplerden ötürü göç etmek zorunda kalmış, ardından gönüllü olarak ülkesine geri dönmüş Afgan nüfusunun Türk Kızılay’ı tarafından tespit edilmesiyle projenin hayata geçirildiğini vurgulayan Küçük, “Şu lahza 65’in üzerinde işletmemiz aktif olarak çalışmaktadır. Ve bu işletmelerinde başarısını, devamlılıklarını takip edip en az 6 ay düzenli izleme değerlendirme yapıyoruz. Aynı zamanda işletmecilere destek olmak için açtığımız dükkanların ilk 6 ay kiralarını biz ödüyoruz. Amacımız gönüllü Afganların ülkelerine geri dönmeleri desteklemek, teşvik etmek ve tehlikeli göç yolculuklarına başvurmamalarını sağlamaktır” dedi. REKLAM

BİRÇOK SEKTÖRE İSTİHDAM

Yürütülen projeyle bakkal, marangoz, berber, fotoğrafçı, kumaşçı, terzi, fırın, telefon tamircisi, tesisatçı gibi mesleklere yönelik amel yerleri kuruldu.

2018 yılında başlatılan proje kapsamında 65 amel yerinin açılmasına destek olan Türk Kızılay, “Gönüllü Geri Dönüş Sonrası Destek Programı” projesiyle açılan dükkanların tadilat işlemlerini gerçekleştirip Afgan halkına destek oluyor.

Projeden faydalanan Afganlardan Sayıd Rahim Hashimi, “Önceden bakkal dükkânım vardı. Sonra ekonomik sıkıntılardan ötürü battım. Durumumu göç idaresine ve Türk Kızılay’ına bildirdim. Onlarda ülkemde bakkal dükkanı açıp geçimimi buradan sağlamama destek oldular. Türk Kızılayı’na ne kadar teşekkür etsem azdır” dedi. Projeden faydalanan bir öbür şahıs ise Zabihullah Muhammed Rasul ise, “Türk Kızılay’ının desteğiyle Afganistan’da terzi dükkanı açtım. Kızılay’a fazla teşekkürler” diye konuştu. REKLAM Proje yeni fonlarla büyüyecek“Bu proje Afganistan’da başladı fakat devletimizle beraber imzaladığımız mekanizma çerçevesinde şu lahza “Ulusal Destekli Gönüllü Geri Dönüş Mekanizması adı altında büyüyor, gelişiyor” diyen Alper Küçük, “Göç İdaresi Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, TİKA ve Kızılay’ın olduğu dörtlü bir işbirliğiyle projenin her milleti kapsaması için çalışıyoruz. Ülkemizde, memleketine dönmek isteyen fakat dönme imkanı bile elinde olmayan Pakistanlı, Somalili binlerce insan var. Projenin gelişmesiyle beraber finansal kaynaklarımızda gelişecek” diye konuştu. GÜNDEM Afganistan’ın tamamına erişebiliyoruz

DÜNYA Kızılay’dan Afganistan’a yardım    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.