Sağlık değil hastalık kabini

Sağlık değil hastalık kabini

Mahalle aralarında ‘sağlık kabini’ olarak hizmet veren kuruluşların bazıları yetkilerini aşarak, reçetesiz iğne yapıyor, antibiyotik uyguluyor ve evlere ‘kokteyl serum’ servisi bile veriyor. Hemşire, ebe, sağlık memuru gibi yardımcı sağlık personellerince açılıp işletilen bu merkezlerde normalde sadece pansuman, reçeteli iğne ve serum gibi hizmetler verilebiliyor.

ABONE OL
12/01/2022 00:30
Sağlık değil hastalık kabini
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mahalle aralarında ‘sağlık kabini’ tabelasıyla hizmet veren kuruluşlardan bazıları yetkilerini aşarak tehdit saçıyor.

Hemşire, ebe, sıhhat memuru gibi yardımcı sıhhat personellerince açılıp işletilen bu merkezlerde normalde sadece pansuman, reçeteli iğne ve serum gibi hizmetler verilebiliyor.

Sağlık Kabini

Vatandaşların telefonla arayarak ulaşabildiği sıhhat kabinleri, hazırladıkları serum kokteyllerini evlere gelip takıyor, antibiyotik tedavisi bile yapıyor. Bu durumu yetki sınırını aşmak olarak nitelendiren uzmanlar, reçetesiz uygulanan sıhhat işlemlerinin ölümle sonuçlanabileceğini belirtiyor. ‘ACİL’ NİYETİNE

Serum takmanın dışında enjeksiyon uygulamalarının da yapıldığı sıhhat kabinlerinde, dikiş atmadan kulak delmeye, tansiyon ve şeker ölçümünden damar yolu açmaya kadar fazla geniş yelpazede işlem uygulanıyor. Özellikle grip sezonunun arttığı şu günlerde, acil servislere ‘serum taktırmak’ için giden vatandaşların bu sıhhat kabinlerine yöneldiği anlatım ediliyor. REKLAM YASAL DEĞİL

Hekimlerin birtakım testler sonucu hastanın ihtiyacını belirleyerek tedavi uyguladığına dikkat çeken Acil Tıp Uzmanı Dr. Nedim Uzun, “Her tedavi ve ilacın bir yan etkisi var. Rastgele serum takmanın en basitinden enfeksiyon riski var. Gerekli tetkikler yapılmadan, reçete yazılmadan insanların talebiyle yapılan her türlü tıbbi müdahale sakatlanma ve ölüm iç birçok riski barındırıyor. Yapılan uygulamalar yasal değil” dedi.

Acil Tıp Uzmanları Derneği Başkanı Prof. Dr. Başar Cander de bir serumun tabip muayenesinden sonra ihtiyaç duyulması halinde takılabileceğini söyledi. Cander geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olayı da aktardı: “Acil servisimize 23 yaşındaki bir hasta geldi, ilaç nedeniyle anafilaksi yani yüksek düzeyde alerjik reaksiyon yaşadı. Bu hal olduğunda hasta hemen şoka giriyor, bazı durumlarda ölümle sonuçlanıyor. Bir sıhhat kabininde antibiyotik kaynaklı böyle bir şey olsa müdahale etme şansları yok, hastayı kaybederler” diye konuştu. Sağlık kabinine başvuran bir vatandaş da kabinden hasta çıktığını söyledi. REKLAM NEFES ALAMADIM

Bir şikayet platformundan yaşadıklarını anlatan A.T. şunları söylüyor: “İnternetten bulduğum numaradan evime sıhhat kabini çağırdım. Alerjimin olduğunu söylediğim halde bana antibiyotik taktılar. Vücudum kabarmaya başladı ve soluk alamaz hale geldim. Sağlık kabininin bana taktığı serum yüzünden hastanelik oldum.”

HAYAT 1 yılda 4 bin hasta evde tedavi edildi


    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.